وبلاگ

رگ سیاتیک – همه چیز در مورد عصب سیاتیک

رگ سیاتیک چیست

در این مقاله به دلیل مصطلح بودن عبارت رگ سیاتیک ، از همین عبارت برای اشاره به آنچه در واقع عصب سیاتیک است استفاده می شود.

رگ سیاتیک کجاست

رگ سیاتیک بزرگترین عصب بدن انسان است و از پیوند 5 ریشه عصبی از قسمت تحتانی ستون فقرات تشکیل می شود. رگ سیاتیک از عمق باسن و از پشت ران تا پاشنه و کف پا عبور می کند و نقش حیاتی در اتصال نخاع با پوست و عضلات ران، ساق پا و پا دارد.

هر نوع درد و/یا علامت عصبی که از رگ سیاتیک منشأ می گیرد، سیاتیک نامیده می شود. علائم سیاتیک به طور معمول در طول مسیر رگ سیتاتیک احساس می شود.

رگ سیاتیک کدام سمت است

همانطور که اشاره شد، پنج ریشه عصبی به هم می رسند و رگ سیاتیک راست و چپ را تشکیل می دهند. در هر طرف بدن شما، یک رگ سیاتیک از لگن، باسن و پایین پا می گذرد و درست به زیر زانو ختم می شود. سپس رگ سیاتیک به اعصاب دیگری منشعب می شود که به سمت پایین پا و پا و انگشتان پا ادامه می یابد.

این در حالی است که درگیری و درد سیاتیک به طور معمول تنها در یک سمت از بدن اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: سیاتیک چیست

رگ سیاتیک چگونه تحت تاثیر قرار می گیرد

رگ سیاتیک ممکن است به دلیل برخی مشکلات در قسمت پایین کمر تحریک، فشرده یا ملتهب شده و باعث سیاتیک شود. سیاتیک نوعی رادیکولوپاتی کمری است، به این معنی که درد از ریشه های عصبی کمری و/یا ساکرال منشاء می گیرد.

چند عامل رایج ممکن است روی عصب سیاتیک تأثیر بگذارد:

فشردگی مکانیکی

نیروهای فیزیکی مستقیم ممکن است به دلیل شرایط رایج زیر به رگ سیاتیک اعمال شود:

  • فتق دیسک. دیسک کمر ممکن است برآمدگی یا فتق ایجاد کند و باعث تحریک و/یا فشرده شدن ریشه رگ سیاتیک شود.
  • تنگی فورامینال. تنگی یا باریک شدن دهانه بین مهره ای که ریشه های رگ سیاتیک داخل آن حرکت می کنند، ممکن است رگ سیاتیک را فشرده یا تحریک کند. سایر تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات، مانند ضخیم شدن کپسول های مفصل فاست و/یا رباط ها نیز ممکن است مستقیماً رگ سیاتیک را تحت فشار قرار دهند.
  • بی ثباتی بخشی. ناپایداری یک بخش مهره ای که در صورت لغزش یک مهره روی مهره زیر آن (اسپوندیلولیستزیس)، نقص مهره ها (اسپوندیلولیز)، یا دررفتگی کامل یک یا چند مهره رخ می دهد، ممکن است مستقیماً ریشه(های) عصبی رگ سیاتیک را تحت فشار قرار دهد.

به ندرت، تومورها، کیست ها، عفونت یا آبسه در قسمت تحتانی ستون فقرات یا ناحیه لگن هم ممکن است رگ سیاتیک را تحت فشار قرار دهند.

عصب یا رگ سیاتیگ

التهاب شیمیایی

تحقیقات نشان می‌دهند که محرک‌های شیمیایی می توانند باعث التهاب و/یا تحریک رگ سیاتیک شوند. تصور می‌شود که این محرک‌های شیمیایی شامل موادی مانند اسید هیالورونیک و/یا قطعات فیبرونکتین (پروتئین) هستند که از دیسک‌های تحلیل رفته یا فتق‌شده به بیرون نشت می‌کنند.گاهی اوقات، دیسک‌های تحلیل رفته ممکن است باعث رشد بافت‌های عصبی به داخل دیسک شوند. این بافت های عصبی به لایه های داخلی آن دیسک نفو کرده و باعث درد سیاتیک می شوند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که پاسخ‌های سیستم ایمنی ممکن است در ایجاد درد سیاتیک در هنگام قرار گرفتن در معرض مواد ناشی از فتق دیسک نقش داشته باشد. میزان مواد خاصی مانند گلیکوسفنگولیپیدها (چربی ها) و نوروفیلامنت ها (پلیمرهای پروتئینی) که توسط سیستم ایمنی ترشح می شوند، به ویژه در بدن افراد مبتلا به سیاتیک بالا هستند. اعتقاد بر این است که این مواد در اثر واکنش بین ریشه‌های عصبی و مواد در معرض دیسک آزاد می‌شوند و ممکن است باعث التهاب رگ سیاتیک شوند.

در صورتی که خودتان یا عزیزان تان از درد رگ سیاتیک رنج می برید، برای مشاوره، معاینه و درمان با ما در مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان تماس بگیرید.

02188074196

02188088541

خصوصیات فیزیکی

برخی از ویژگی های فیزیکی یک فرد ممکن است روی رگ سیاتیک تأثیر بگذارد و باعث سیاتیک شود. تحقیقات نشان می دهد که خطر سیاتیک می تواند در موارد زیر وجود داشته باشد:

  • افراد چاق یا دارای اضافه وزن
  • افراد مسن قد بلند (معمولاً بیش از 180 سانتی متر برای مردان و 170 سانتی متر برای زنان)

تحقیقات همچنین نشان می دهند که سیاتیک بیشتر در زنان رخ می دهد و زنان ممکن است در موارد شدید، بهبودی کندتری را تجربه کنند. با این حال گزارش شده است که مردان به دلیل سیاتیک بیشتر بستری و جراحی می‌شوند.

دلایل شغلی

افراد دارای مشاغل خاص ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به درد سیاتیک باشند. به عنوان مثال رانندگان کامیون، کارگران ماشین آلات، نجارها و ورزشکاران وزنه برداری شامل این دسته از افراد می شوند. به طور کلی، نشستن برای مدت طولانی در وضعیت نامناسب، خم شدن مکرر ستون فقرات به جلو یا به پهلو، و/یا بلند کردن دست‌ها به طور مرتیب بالاتر از سطح شانه از عوامل خطر سیاتیک هستند.

کمبود ویتامین B12

سطح کافی ویتامین B12 برای حفظ سلامت اعصاب مهم است. ویتامین B12 به سنتز غلاف چربی (میلین) که اعصاب را می پوشاند، که در عملکرد عصبی و هدایت تکانه ها مهم است، کمک می کند. سیاتیک ممکن است به دلیل کمبود ویتامین B12 رخ دهد که در افراد مسن، بالای 60 سال شایع تر است.

بیماران دیابتی که تحت درمان با متفورمین قرار می گیرند نیز ممکن است به دلیل سوء جذب در معرض خطر کمبود ویتامین B12 باشند.

عوامل ژنتیکی

تحقیقات نشان می دهد که عوامل ژنتیکی ممکن است در تخریب دیسک های بین مهره ای نقش داشته باشد که به نوبه خود ممکن است باعث سیاتیک شود. عوامل ژنتیکی ممکن است ساختار و عملکرد پروتئین‌های کلاژن خاصی را در داخل دیسک تغییر دهند که عملکرد دیسک را ضعیف و بدتر می‌کند.

علائم آسیب عصب سیاتیک

هنگامی که رگ سیاتیک تحت تاثیر قرار می گیرد، علائم سیاتیک به طور معمول در امتداد پوست و ماهیچه های تحت تاثیر عصب، احساس می شود. بسته به ریشه عصبی خاص آسیب دیده، درد و/یا علائم عصبی ممکن است در نواحی مختلف ران، ساق پا و/یا پا احساس شود.

درد رگ سیاتیک

درد سیاتیک معمولاً با طیف گسترده ای از ویژگی ها توصیف می شود. این درد به مرور زمان بدتر می شود و ممکن است ناتوان کننده شود. درد ممکن است بیاید و برود یا برای دوره های طولانی تری باقی بماند و ممکن است با برخی وضعیت ها، ورزش ها و/یا داروها تسکین یابد.

رادیکولوپاتی به درد ناشی از فشردگی ریشه(های) عصبی نخاعی گفته می شود. سیاتیک زمانی رخ می دهد که یک یا چند ریشه عصبی از L4 تا S3 به دلیل شرایطی مانند فتق دیسک، تنگی یا دژنراسیون تحریک یا فشرده می شوند. درد رادیکولار از ریشه رگ سیاتیک معمولاً در ران، ساق پا و/یا پا احساس می‌شود – که از منبع درد دور می شود.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی درد رادیکولار

درد سیاتیک ممکن است با علائم دیگری همراه باشد و به طور معمول یک یا چند ناحیه در کمر، ران، ساق پا و پا را درگیر می کند. اگر طول مدت درد کمتر از 8 هفته باشد به آن سیاتیک حاد می گویند. مدت درد بیش از 8 هفته به عنوان سیاتیک مزمن توصیف می شود.

در ادامه به ویژگی های عمومی و انواع درد رگ سیاتیک می پردازیم.

در صورتی که خودتان یا عزیزان تان از درد رگ سیاتیک رنج می برید، برای مشاوره، معاینه و درمان با ما در مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان تماس بگیرید.

02188074196

02188088541

درد رگ سیاتیک چگونه است

درد معمولا اولین علامت سیاتیک است و به طور معمول نشان دهنده تحریک یا التهاب عصبی است. در بیشتر موارد، درد به صورت سوزش یا تیر کشیدن که فقط یک پا را درگیر می کند احساس می شود. به همین دلیل بعضی افراد درد رگ سیاتیک پای چپ را احساس می کنند، در حالیکه سایرین همین درد را ممکن از در پای راستشان تجربه کنند.

چند نمونه از انواع دیگر درد که ممکن است احساس شوند عبارتند از:

• تیر کشیدن مانند شوک الکتریکی

• درد ضربان دار

• درد مبهم دائمی

• ناراحتی که می آید و می رود

به ندرت، سیاتیک ممکن است هر دو پا را با هم درگیر کند. درد متناوب بین پای راست و چپ نیز ممکن است.

قسمت های تحت تاثیر درد رگ سیاتیک

درد سیاتیک در طول مسیر رگ سیاتیک و/یا شاخه های آن رخ می دهد. معمولاً پشت و قسمت خارجی ران و/یا ساق پا تحت تأثیر قرار می گیرند.

سایر مناطق بالقوه ای که می توانند تحت تأثیر درد سیاتیک قرار گیرند عبارتند از:

• پایین کمر

• جلوی ران و/یا ساق پا

• قسمت بالایی و بیرونی پا

• کف پا

• شبکه بین انگشت پای اول و دوم

در سیاتیک، پا درد معمولاً شدیدتر از کمردرد است.

علائم عصبی که ممکن است با درد رگ سیاتیک همراه باشند

هنگامی که رگ سیاتیک فشرده می شود، یک یا چند علامت عصبی ممکن است همراه با درد ظاهر شوند.

چند نمونه از این علائم همراه عبارتند از:

  • ضعف در عضلات ران. هنگامی که عضلات ران تحت تأثیر قرار می گیرند، ممکن است هنگام تلاش برای به هم رساندن ران ها، ضعف احساس شود.
  • ضعف در عضلات ساق و پا. هنگامی که عضلات ساق پا تحت تأثیر قرار می گیرند، ممکن است هنگام تلاش برای خم کردن زانو یا در حالی که پا و/یا انگشتان پا را به سمت بالا و/یا پایین می گیرید، ضعف وجود داشته باشد. این مسائل ممکن است منجر به افتادگی پا شود – مشکل در بلند کردن قسمت جلوی پا هنگام راه رفتن. همچنین ممکن است در برخاستن از حالت نشسته یا تلاش برای راه رفتن روی پنجه پا مشکل وجود داشته باشد.
  • بی حسی. زمانی که تکانه های عصبی قادر به عبور از رگ سیاتیک نباشند، از دست دادن حس ممکن است رخ دهد. نواحی شایعی که تحت تأثیر بی حسی قرار می گیرند، سمت ساق پا و/یا پاشنه، کف پا و/یا روی پا هستند.
  • پارستزی. احساس غیر طبیعی بر روی پوست به دلیل هدایت عصبی نامناسب. این احساس ممکن است شامل گزگز، سفتی، سوزن سوزن شدن و/یا احساس خزیدن در پشت ران و/یا ساق پا باشد.

علائم عصبی ممکن است منجر به کاهش عملکرد پای آسیب‌دیده شود و زمانی که رگ سیاتیک فشرده می‌شود، شایع‌تر هستند.

وقتی درد رگ سیاتیک یک مورد اورژانسی است

اگرچه بسیار نادر است، اما مواردی وجود دارد که علائم سیاتیک ممکن است نشان دهنده آسیب بالقوه جدی به رگ سیاتیک باشد. شرایط زمانی اورژانسی است که:

• درد سیاتیک شدید است یا افزایش ناگهانی درد وجود دارد

• از دست دادن کنترل روده و/یا مثانه وجود دارد

• درد سیاتیک با تب، حالت تهوع و/یا کاهش وزن همراه است

این علائم می تواند نشان دهنده بیماری های زمینه ای جدی مانند سندرم دم اسب، عفونت یا تومورهای ستون فقرات باشد.

به طور معمول، بهتر است برای تشخیص دقیق با یک متخصص پزشکی مشورت کنید، زیرا طیف گسترده ای از مسائل می توانند رگ سیاتیک را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد علائم شود. درمان هایی که علت اصلی علائم سیاتیک را هدف قرار می دهند، به جای رویکردهای تسکینی که فقط علائم را تسکین می دهند، برای رفع درد طولانی مدت مؤثرتر خواهند بود.

در صورتی که خودتان یا عزیزان تان از درد رگ سیاتیک رنج می برید، برای مشاوره، معاینه و درمان با ما در مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان تماس بگیرید.

02188074196

02188088541

درمان رگ سیاتیک – بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

اگر درد شما با اقدامات خودمراقبتی بهبود پیدا نکرذ، پزشک ممکن است برخی از درمان‌های زیر را پیشنهاد کند.

داروها

انواع داروهایی که ممکن است برای به اصطلاح عامه جا انداختن رگ سیاتیک که در واقع منظور همان درمان رگ سیاتیک است، تجویز شوند عبارتند از:

• ضد التهاب

• شل کننده های عضلانی

• مخدرها

• داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

• داروهای ضد تشنج

فیزیوتراپی

هنگامی که درد حاد شما بهبود یافت، پزشک یا فیزیوتراپیست شما می تواند یک برنامه توانبخشی و فیزیوتراپی رگ سیاتیک طراحی کند تا به شما در جلوگیری از آسیب های بعدی کمک کند. این برنامه معمولاً شامل تمریناتی برای اصلاح وضعیت بدنی، تقویت عضلات پشتیبان و بهبود انعطاف پذیری شما می شود.

تزریق استروئید

در برخی موارد، پزشک ممکن است تزریق یک داروی کورتیکواستروئید را در ناحیه اطراف ریشه عصبی درگیر توصیه کند. کورتیکواستروئیدها با سرکوب التهاب اطراف عصب تحریک شده به کاهش درد کمک می کنند. اثرات معمولاً در عرض چند ماه از بین می روند. تعداد تزریق‌های استروئیدی که می‌توانید دریافت کنید محدود است، زیرا خطر عوارض جانبی جدی زمانی افزایش می‌یابد که تزریق‌ها به طور مکرر انجام شوند.

عمل جراحی

این گزینه درمان رگ سیاتیک معمولاً برای زمانی که عصب فشرده شده باعث ضعف قابل توجه و از دست دادن کنترل روده یا مثانه می شود، یا زمانی که دردی دارید که به تدریج بدتر می شود یا با درمان های دیگر بهبود نمی یابد، در نظر گرفته می شود. جراحان می توانند خار استخوان یا بخشی از فتق دیسک را که بر روی رگ سیاتیک فشرده شده فشار می آورد، خارج کنند.

درد رگ سیاتیک

درمان خانگی رگ سیاتیک

برای اکثر افراد، درد رگ سیاتیک به اقدامات مراقبت از خود پاسخ می دهد. اگرچه استراحت برای یک روز یا بیشتر می تواند کمی تسکین دهنده باشد، اما عدم تحرک طولانی مدت علائم شما را بدتر می کند.

برخی روش های درمان سیاتیک در خانه که می توانند به شما کمک کنند عبارتند از:

کیسه سرد. در ابتدا، می توانید چند بار در روز با استفاده از کیسه سردی که روی ناحیه دردناک به مدت 20 دقیقه قرار داده می شود، درد رگ سیاتیک را تسکین دهید. برای این کار می توانید از یک کیسه یخ یا یک بسته نخود فرنگی یخ زده که در یک حوله تمیز پیچیده شده استفاده کنید.

کیسه داغ. پس از دو تا سه روز، یه کیسه داغ را روی نواحی که درد دارند بمالید. از کیسه های داغ، لامپ حرارتی یا پد گرمایشی در پایین ترین درجه استفاده کنید. اگر همچنان درد دارید، بسته های گرم و سرد را به طور متناوب استفاده کنید.

کشش. تمرینات کششی برای کمر می توانند به شما کمک کنند احساس بهتری داشته باشید و می توانند به کاهش فشار ریشه عصبی کمک کنند. از تکان خوردن، جهش یا چرخش در طول کشش خودداری کنید و سعی کنید کشش را حداقل 30 ثانیه حفظ کنید.

داروهای بدون نسخه. مسکن‌هایی مانند ایبوپروفنو ناپروکسن سدیم می توانند برای کنترل درد رگ سیاتیک مفید باشند.

طب جایگزین برای درمان رگ سیاتیک

درمان های جایگزینی که معمولا استفاده می شوند عبارتند از:

طب سوزنی. در طب سوزنی، پزشک سوزن های نازکی به اندازه مو را در نقاط خاصی از بدن شما وارد پوست تان می کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی می تواند به کاهش کمردرد و درد رگ سیاتیک کمک کند.

کایروپراکتیک. تنظیم ستون فقرات یکی از روش‌های درمانی است که کایروپراکتیک‌ها برای درمان تحرک محدود ستون فقرات استفاده می‌کنند. هدف بازگرداندن حرکت ستون فقرات و در نتیجه بهبود عملکرد و کاهش درد است. به نظر می رسد تنظیم ستون فقرات به اندازه درمان های استاندارد برای کمردرد و درد رگ سیاتیک موثر و ایمن است.

در صورتی که خودتان یا عزیزان تان از درد رگ سیاتیک رنج می برید، برای مشاوره، معاینه و درمان با ما در مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان تماس بگیرید.

02188074196

02188088541

نوشته رگ سیاتیک – همه چیز در مورد عصب سیاتیک اولین بار در کلینیک فیزیوتراپی یادمان. پدیدار شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا