وبلاگ

فیزیوتراپی در منزل

توضیحات کامل در مورد فیزیوتراپی در منزل

physiotherapy-at-home

فیزیوتراپی در منزل به چه منظور انجام میگیرد

فیزیوتراپی در منزل درمانی است که برای توان‌بخشی بعد از آسیب انجام می‌شود. به‌عبارت دیگر فیزیوتراپی، به حداکثر رساندن عملکرد، حرکت و قدرت فرد است. بعد از هرعارضه ای مثل شکستگی ها ، آسیب‌های ستون فقرات، سکته مغزی (CVA)، اختلالات عصبی مانند ام اس یا گیلن باره، صدمات ورزشی و انجام جراحی، بدن برای بازگشت هر چه سریع تر به شرایط طبیعی و افزایش عملکرد به فیزیوتراپی نیاز دارد.در فیزیوتراپی روش‌های متنوعی برای درمان استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

تکنیک‌های الکتروتراپی، روش‌های درمانی دستی یا برنامه‌های مختلف ورزشی، کشش عضلات، ماساژ، طب سوزنی، گرما و سرما درمانی.

تمامی این خدمات را بیمار میتواند در منزل دریافت کند.

چه زمانی به فیزیوتراپی احتیاج داریم؟

فیزیوتراپی تنها برای بیمارانی که سکته مغزی یا شکستگی داشته اند نیست، از فیزیوتراپی برای بیماری های مختلفی مانند مشکلات عصبی ،درد، مشکلات عضلانی، ارتوپدی، قلبی و تنفسی میتوان بهره گرفت.

فیزیوتراپی زانو

knee pain

یکی از عضو های حساس بدن زانو است که دچار مشکلات ارتوپدی زیادی می شود.

فیزیوتراپی آرتروز زانو(DJD)، تعویض مفصل زانو (TKA) و پارگی رباط صلیبی از بیشترین درخواست های فیزیوتراپی برای زانو میباشد.

بیشتر بخوانید: تمرینات زانو درد

فیزیوتراپی گردن

neck pain

گردن به علت انعطاف پذیر بودن و اینکه وزن سر و جاذبه دستها را نگه می دارد یکی از آسیب پذیر ترین عضو بدن است،

فیزیوتراپی گردن برای گردن درد، درمان آرتروز، ساییدگی، کاهش فاصله و فتق دیسک بین مهره‌ای کاربرد دارد.

در صورتی که خودتان یا عزیزان تان از درد گردن رنج می برید، برای مشاوره، معاینه و درمان با ما در مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان تماس بگیرید.

02188074196

02188088541

فیزیوتراپی سکته مغزی

CVA

سکته مغزی (CVA) در اثر مسدود شدن (حرکت لخته خونی به سمت مغز) یا پارگی رگ های مغزی (بر اثر فشار خون بالا) رخ میدهد که باعث ضعف حرکتی و تحلیل عضلانی می شود، که با انجام فیزیوتراپی میتوان در بسیاری از موارد توان حسی و حرکتی را به بیمار برگرداند.

فیزیوتراپی فلج

با فیزیوتراپی منظم و برنامه تمرینی خاص می توان توان عضلات را بهبود بخشید، در فیزیوتراپی فلج، تمرکز بر درمان کل اعضای بدن است و نه فقط دست یا پای آسیب‌دیده.

فیزیوتراپی پارکینسون

پارکینسون یک اختلال حرکتی است و علت آن عدم ترشح دوپامین در سلول های مغزی میباشد درمان فیزیوتراپی می تواند به بیمار برای دستیابی به تحرک، افزایش توانمندی عضلانی و افزایش دامنه حرکتی مفاصل (ROM) و استقلال کمک کند.

فیزیوتراپی حمله قلبی

فیزیوتراپی پس از حمله قلبی به عدم افزایش ضربان قلب و فشار خون هنگام ورزش و استراحت کمک می کند.

فیزیوتراپی انسداد ریوی (chest PT)

chest PT

بیماری انسداد ریوی در تنفس فرد تاثیر بدی میگذارد، با فیزیوتراپی تنفسی یا ریوی و با انجام تکنیک های خاص که توسط فیزیوتراپیست انجام میشود از تجمع ترشحات پیشگیری میشود با آزادسازی اسپاسم عضلات تنفسی آرامش تنفسی به بیمار برمیگردد.

فیزیوتراپی آسم

آسم باعث سخت شدن تنفس و تنگ شدن موقت مجاری هوایی می‌شود. فیزیوتراپیست تمرینات تنفسی خاصی را برای کمک به آسم انجام میدهد و به شما آموزش خواهد داد.

فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی

اگر تحت عمل جراحی قرار گرفته اید، فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک می تواند به شما برای برگشتن سریع تر به حالت عادی کمک کند و تحرک خود را با تمرینات و تقویت عضلات بدست آورید.

تمرینات ورزشی فیزیوتراپی

تمرین درمانی و کاردرمانی انجام حرکات ورزشی ویژه برای فیزیوتراپی یک مزیت بسیار خوبی دارد اینکه بیمار بعد از اتمام جلسه یک ساعته درمانی توسط فیزیوتراپیست میتواند به تنهایی حرکات را انجام دهد، اما باید نوع حرکات و زمان انجام آنها و تمرینات توسط فیزیوتراپ آموزش داده شود.تمرینات ورزشی فیزیوتراپی برای بدست آوردن هر چه سریع تر توان عضو ضعیف شده بدن است.

در مراحل ابتدایی تمرین درمانی هدف کاهش درد و التهاب میباشد.

بیشترین تمرینات و تکنیک های مورد استفاده در فیزیوتراپی :

 • ورزش های افزایش دامنه حرکتی (ROM)
 • تمرینات تقویتی عضله ها
 • تمرینات هماهنگی اعضای بدن و حفظ تعادل
 • تمرینات استقامتی
 • تمرینات کششی

exercise

تمرینات فیزیوتراپی برای پیشگیری از اسپاسم یا گرفتگی عضلات و رفع مشکلات سطحی است. شما اگر دچار مشکلات شکستگی و یا بیماری های مثل کمردرد،سکته مغزی،پارکینسون و یا آرتروز و … شوید باید طبق برنامه ای مشخص توسط فیزیوتراپیست درمان شوید.

فیزیوتراپ با استفاده از تجهیزات خاص فیزیوتراپی و کارهای دستی و منوآل و برنامه تمرینی، درمان های فیزیوتراپی در منزل را برای شما انجام میدهد.

نکته مهم : تمرینات فیزیوتراپی نباید خودسرانه متوقف شود همانند دارودرمانی که باید تحت نظر پزشک مصرف گردند.حرکات تمرینی هم باید تحت نظارت فیزیوتراپیست انجام شود.

در چه مواردی نیاز به فیزیوتراپی در منزل دارید؟

رایج ترین دلایلی که افراد مختلف به کلینیک های فیزیوتراپی مراجعه می کنند و یا از خدمات فیزیوتراپی در منزل استفاده میکنید.

 • گردن درد و کمر درد
 • آرتروز مفاصل
 • شکستگی یا سایر شرایط و اختلالات ارتوپدی
 • عدم تعادل و ضعف حرکتی
 • خستگی و ضعف جسمانی مزمن
 • تقویت عضلات قبل و بعد از جراحی
 • عوارض سرطان و شیمی درمانی
 • آموزش های مرتبط با تناسب اندام و سلامتی
 • مشکلات تنفسی
 • توانبخشی قلبی و درد قفسه سینه
 • مشکلات زانو ، مچ پا و پا
 • مشکلات شانه ، بازو ، دست و مچ ، مانند سندرم تونل مچ دست و التهاب تاندون شانه
 • توانبخشی قبل و بعد از زایمان
 • توانبخشی عصبی ، مانند سکته ی مغزی و آسیب نخاعی یا ضربه به سر
 • مراقبت از زخم ها مانند زخم های دیابتی و زخم های آسیب ناپذیر، قبل یا بعد از جراحی
 • رگ به رگ شدن معمول و کشیدگی عضلات اندام ها و اسپاسم
 • صدمات ناشی از کار مانند صدمات حرکتی مکرر ، تصادفات ناشی از لغزش و سقوط و سایر ضربه ها
 • آسیب های ناشی از ورزش و فعالیت های بدنی
اولین ملاقات با فیزیوتراپیست :

physiotherapist

در اولین ملاقات، فیزیوتراپیست بیمار را ارزیابی خواهد کرد. این ارزیابی شامل بررسی سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی خواهد بود. سپس یک برنامه درمانی در نظر می‌گیرد و در همان جلسه اول کار درمان شروع می شود.

بازه زمانی جلسه اول فیزیوتراپی حدود یک ساعت خواهد بود. در جلسه اول بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار بیمار باشد تا برنامه تمرینی و نکاتی گفته شده توسط فیزیوتراپیست را یادداشت کنند .

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

سکته مغزی که در انگلیسی به آن cerebrovascular accident (CVA) گفته می‌شود، مشکلی در مغز است که در پی آن، پارگی یا انسدادی در بعضی از عروق مغزی به وجود می‌آید که باعث جلوگیری از خون‌رسانی و در نتیجه نرسیدن اکسیژن به مغز می‌شود.

در فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی،تلاش بر این است که فرد توانایی‌هایی که قبل از روی دادن سکته داشت، تا حد امکان به دست آورد و بیمار بتواند کارهای شخصی خودش را انجام دهد.
به علت اینکه شدت عارضه سکته در افراد متفاوت است، زمان و روند بهبودی نیز فرق دارد و ممکن است خسته کننده و طولانی باشد. بسته به ناحیه آسیب دیده در مغز، پنج نوع ناتوانی در پی سکته مغزی ایجاد میشود: اختلال در کنترل حرکت، اختلال در دریافت درد و احساسات، مشکلات در درک و فهم زبان، مشکل در یادآوری و حافظه و همچنین اختلالات عاطفی, در چند عامل مهم وجود دارند که باید در هنگام فیزیوتراپی لحاظ شوند، مانند فاکتورهای فیزیکی ( شدت سکته از نظر فیزیکی و شناختی) ، احساسی (حالت روحی برای ادامه روند درمان) ، اجتماعی (بودن همراهان و خانواده در کنار بیمار) و درمانی (نوع و زمان شروع درمان).

درای نیدلینگ در فیزیوتراپی

Dry-Needling

درای نیدلینگ(dry needling) تکنیکی است که باعث کاهش درد و اسپاسم عضلات می شود.درای نیدلینگ در فیزیوتراپی یه سوزن کوچک ریز است که به نقاط محرک فعال زده میشود.این سوزن ها دردناک نیستند.با انجام سوزن خشک یا درای نیدلینگ در طی 24 تا 48 ساعت بیمار متوجه بهبودی می شود.زمان هر جلسه درای نیدلینگ هم 30 دقیقه است.

فیزیوتراپی در منزل در مناطق شمال،غرب،شرق و جنوب تهران

با توجه به بزرگی شهر تهران و ترافیک بالا بهتر است فیزیوتراپ که قرار است به بیمار شما خدمات فیزیوتراپی در منزل ارائه دهد به محل شما نزدیک تر باشد. فیزیوتراپیست های ما در تمامی نقاط شهر تهران امکان ویزیت دارند در هر روز دهها فیزیوتراپیست هوم ویزیت در سطح شهر تهران خدمات فیزیوتراپی در منزل ارائه میدهند ، در زمان تماس شما و درخواست ویزیت ، ما نسبت به وضعیت بیمار و منطقه ای که هستید نزدیک ترین و مناسب ترین فیزیوتراپ را معرفی خواهیم کرد. بیمار در شمال تهران، غرب تهران، شرق تهران و یا جنوب تهران باشد تفاوتی در ارائه خدمات ما ندارد; ما در هر چهار منطقه تهران سریعا ارتباط شما را با فیزیوتراپ های خود برقرار خواهیم کرد.

کلینیک فیزیوتراپی یادمان در شهرک غرب

بسیاری از بیماران بعلت نیاز به تجیهزات پیشرفته تر که قابل حمل به منزل نیست باید خدمات فیزیوتراپی را در کلینیک دریافت کنند.تیم بزرگ تهران هوم ویزیت در کنار خدمات پزشکی در منزل،اقدام به راه اندازی کلینیک فیزیوتراپی یادمان شمال غربی و غرب تهران کرده است.

کلینیک فیزیوتراپی یادمان از جدیدترین تجهیزات و روش های نوین فیزیوتراپی برای درمان و توانبخشی بیماران استفاده میکند.روش ها و دستگاه های زیر در این کلینیک استفاده می شود.

 • الکتروتراپی
 • لیزردرمانی پرتوان و کم توان
 • تکارتراپی
 • مگنت تراپی
 • اولتراسوند
 • طب سوزنی خشک
 • منوال تراپی
 • تمرین درمانی
 • ماساژدرمانی

کلینیک فیزیوتراپی یادمان در منطقه شهرک غرب و سعادت اباد است که ساکنان غرب و شمال غربی تهران براحتی میتوانند به این کلینیک دسترسی داشته باشند.

آدرس کلینیک فیزیوتراپی یادمان

شهرک غرب، بلوار فرحزادی، پانصد متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه منفی یک

شماره تلفن کلینیک فیزیوتراپی یادمان

02188074196

02188088541

نوشته فیزیوتراپی در منزل اولین بار در کلینیک فیزیوتراپی یادمان. پدیدار شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا