وبلاگ

فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی گردن چیست

فیزیوتراپی گردن یکی از رایج ترین درمان ها برای گردن درد مزمن است. بیشتر برنامه های فیزیوتراپی گردن درد شامل اعمال درمان هایی برای کاهش درد و/یا سفتی گردن به اندازه کافی برای شروع یک برنامه تمرینی تقویت و کشش گردن است. روش ها و تمرینات خاص مورد استفاده در فیزیوتراپی گردن و همچنین مدت زمان برنامه درمانی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

اهداف فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی گردن درد معمولاً شامل اهداف زیر است:

  • کاهش درد و سفتی
  • بهبود دامنه حرکتی سر و گردن
  • تقویت پویای گردن و عضلات پشتیبان آن
  • ایجاد استراتژی هایی برای جلوگیری از عود درد

حتی اگر نتوان درد را به طور کامل از بین برد، فیزیوتراپی گردن می تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت و عملکرد گردن برای حرکات روزانه داشته باشد.

فیزیوتراپی گردن در چه مواردی توصیه می شود؟

فیزیوتراپی گردن ممکن است در موارد مختلفی توصیه شود، مانند:

  • درد مزمن نامشخص. زمانی که گردن درد ادامه دارد یا مدام عود می کند، شناسایی منبع یا مکانیسم دقیق درد ممکن است دشوار باشد.اما حتی بدون تشخیص منبع درد هم، افزایش قدرت عضلات گردن ممکن است به آنها کمک کند تا از ستون فقرات گردنی بهتر حمایت کنند و در برابر درد مقاوم‌تر شوند.
  • بهبودی از آسیب. برخی آسیب‌ها، مانند ضربات شلاقی، می‌توانند به بافت‌های نرم و مفاصل گردن آسیب برسانند و منجر به درد و/یا سفتی شوند که می‌تواند هفته‌ها یا بیشتر طول بکشد. یک برنامه فیزیوتراپی گردن می تواند درد را کاهش دهد و به بازگشت گردن به عملکرد طبیعی کمک کند.
  • بهبودی پس از جراحی. برخی از جراحی های انجام شده روی گردن می تواند منجر به درد و سفتی قابل توجهی در هفته ها و ماه های بعد شود. به عنوان مثال، عمل جراحی دیسککتومی قدامی گردن با فیوژن (ACDF) شامل ادغام 2 یا چند مهره در گردن است که می تواند نحوه حرکت برخی از عضلات گردن و قسمت بالایی پشت را تغییر دهد. در چنین مواردی، فیزیوتراپی گردن می تواند به رفع سفتی، افزایش عملکرد گردن و کاهش یا جلوگیری از اسپاسم دردناک در حین بازسازی عضلات کمک کند.

فیزیوتراپی گردن ممکن است در موارد دیگر نیز توصیه شود، مانند بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر برای سایر بیماری ها یا شرایط مزمن.

چه زمانی از فیزیوتراپی گردن اجتناب کنیم؟

در برخی موارد، فیزیوتراپی گردن ممکن است به کاهش درد گردن کمکی نکند یا حتی می‌تواند مشکل را بدتر کند. در صورتی که هر یک از موارد زیر در مورد شما صدق می کند، معمولاً فیزیوتراپی گردن برای شما توصیه نمی شود:

ناپایداری قابل توجه ستون فقرات. گاهی اوقات ستون فقرات گردنی به اندازه کافی برای انجام فیزیوتراپی گردن پایدار نیست، مثلاً اگر استخوان مهره شکسته شود، یا اگر انحطاط ستون فقرات باعث فشرده شدن طناب نخاعی یا ریشه عصبی شود. در چنین مواردی، ستون فقرات باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر قبل از شروع مجدد فیزیوتراپی گردن تثبیت شود.

مسائل پزشکی زمینه ای جدی. اگر گردن درد ناشی از عفونت یا تومور باشد، ابتدا باید به علت اصلی رسیدگی شود. به عنوان مثال، اگر یک تومور سرطانی باعث گردن درد می شود، انجام فیزیوتراپی گردن اندازه تومور را کاهش نمی دهد و مشکل می تواند رشد کند و بدتر شود.

دلایل دیگری نیر برای توصیه نکردن فیزیوتراپی گردن ممکن است وجود داشته باشد، مانند اینکه بدن بیمار درمان را به خوبی تحمل نمی کند.

فیزیوتراپی گردن چگونه انجام میشود

2 شکل رایج فیزیوتراپی وجود دارد:

فیزیوتراپی غیرفعال، که شامل درمان هایی است که بدون تلاش بیمار اعمال می شود. روش های درمانی متعددی مانند استفاده از کمپرس یخ، گرما درمانی، ماساژ درمانی، اولتراسوند، الکتروتراپی و غیره موجود است. هدف فیزیوتراپی غیرفعال کمک به کاهش درد و تورم است.

فیزیوتراپی فعال، که شامل حرکت دادن بدن خود بیمار از طریق تمرینات و حرکات کششی است. با بهبود قدرت و انعطاف پذیری در گردن، این ماهیچه ها ممکن است درد کمتری داشته باشند و بهتر بتوانند وضعیت خود را حفظ کنند، که باعث کاهش استرس بر ستون فقرات گردنی می شود.

فاز اولیه فیزیوتراپی گردن درد ممکن است شامل درمان‌های غیرفعال‌تری باشد، اما احتمالاً با گذشت زمان، درمان‌های فعال‌تر بیشتر به کار گرفته می‌شوند.

اثربخشی فیزیوتراپی گردن

بسیاری از مطالعات بررسی کرده اند که آیا فیزیوتراپی گردن می تواند به کاهش دردهای مرتبط با ستون فقرات، مانند کمر یا گردن کمک کند یا خیر. برخی از مطالعات نشان داده اند که در صورت ترکیب فیزیوتراپی گردن با سایر روش‌های درمانی، مانند فعالیت هوازی، نتایج بهتری به دست خواهد آمد.

یکی از چالش‌های جمع‌آوری داده‌های خوب در مورد اثربخشی یا فقدان فیزیوتراپی گردن این است که اندازه‌گیری میزان پیروی یک فرد از برنامه تجویز شده دشوار است. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است تمریناتی را با فرم ضعیف انجام دهد یا نه به دفعات تجویز شده، که می تواند شانس موثر بودن درمان را کاهش دهد.

فیزیوتراپی غیرفعال برای گردن درد

فیزیوتراپی گردن

به عنوان بخشی از یک برنامه فیزیوتراپی گردن ، از درمان های غیرفعال برای کمک به کاهش درد و/یا سفتی استفاده می شود. در تئوری، زمانی که درد و سفتی کاهش می یابد، تمرینات مربوط به گردن می تواند موثرتر باشد.

انواع فیزیوتراپی گردن غیرفعال

برخی از انواع فیزیوتراپی غیرفعال گردن، عبارتند از:

سرما و/یا گرما درمانی. ممکن است از کیسه های یخ یا سرد برای کمک به کاهش درد و تورم استفاده شود. بسته های حرارتی ممکن است برای افزایش جریان خون و شل کردن ماهیچه های سفت استفاده شود. در برخی موارد، بسته به آسیب یا ترجیحات بیمار، گرما و سرما درمانی ممکن است به صورت متناوب استفاده شود.

ماساژ درمانی. ماساژ می تواند به شل شدن عضلات کمک کند، که ممکن است درد و سفتی را کاهش دهد. هنگام درمان گردن درد، معمولاً پشت گردن و نواحی اطراف آن از جمله پشت سر، شانه ها و پشت ماساژ داده می شود.

الکتروتراپی. این روش درمانی از وسیله ای برای ارسال جریان الکتریکی خفیف از طریق سیم ها به ناحیه آسیب دیده یا دردناک استفاده می کند. انواع مختلفی از الکتروتراپی برای اهداف مختلف مانند تغییر سیگنال های درد، تحریک انقباضات عضلانی، ترویج بهبود بافت و ارسال داروی مسکن از طریق پوست (یونتوفورزیس) وجود دارد. رایج‌ترین نوع الکتروتراپی برای گردن درد، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) است که پالس‌های الکتریکی را به اعصاب حسی زیر پوست می‌فرستد تا احساس درد را ب قابل تحمل‌ترکند.

سونوگرافی. معمولاً یک ژل سرد روی ناحیه دردناک یا متورم اعمال می‌شود، سپس یک دستگاه به آرامی روی پوست مالیده می‌شود در حالی که امواج صوتی پرانرژی را به زیر سطح و بافت‌ها ارسال می‌کند. برخی افراد متوجه می شوند که اولتراسوند احساس گرمای ملایمی می دهد که عضلات را شل می کند و درد را کاهش می دهد.

بسیاری از انواع دیگر روش های فیزیوتراپی گردن غیرفعال نیز وجود دارد. روش هایی که برای یک بیمار بهترین جواب را می دهند می تواند به عوامل مختلفی مانند نوع آسیب، سطح درد و ترجیحات شخصی بستگی داشته باشد.

خطرات یا عوارض بالقوه فیزیوتراپی غیرفعال

فیزیوتراپی گردن غیرفعال زمانی که تحت هدایت یک متخصص فیزیوتراپیست آموزش دیده انجام شود، ایمن است. برخی از خطرات و عوارض احتمالی که باید در مورد آنها بدانید عبارتند از:

آسیب پوستی. اگر سرما یا گرما مستقیماً به مدت طولانی یا در دمای شدید روی پوست گذاشته شود، ممکن است به پوست آسیب برساند. داشتن یک لایه محافظ بین پوست و یک بسته گرم/سرد توصیه می شود و همچنین به طور مرتب پوست را در طول استفاده چک کنید. گرما یا سرما نباید به مناطقی از پوست که به دلیل آسیب عصبی یا شرایط پزشکی که عملکرد اعصاب را کاهش می‌دهند و کاهش حس دارند، مانند دیابت و سایر موارد، اعمال شود.

درد باقی می ماند یا بدتر می شود. فیزیوتراپی گردن غیرفعال همیشه درد را کاهش نمی دهد. در برخی موارد، بیمار ممکن است درد بیشتری را گزارش کند، مثلا بعد از ماساژ. درد ناشی از ماساژ معمولاً پس از 24 ساعت کاهش می یابد. در غیر این صورت، نوع ماساژ درمانی ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد، یا فشار اعمال شده در طول درمان ممکن است نیاز به کاهش موقت داشته باشد.

فیزیوتراپی گردن غیرفعال بیش از حد. در حالی که فیزیوتراپی گردن غیرفعال ممکن است تسکین دهنده باشد یا باعث تسکین موقت شود، تمرکز فیزیوتراپی برای گردن درد در بیشتر موارد باید در نهایت بر تقویت و کشش گردن متمرکز شود. انجام فیزیوتراپی غیرفعال بیشتر به جای فیزیوتراپی فعال ممکن است بهبودی را به تاخیر بیندازد.

یک برنامه فیزیوتراپی گردن به خوبی طراحی شده، اهدافی را برای پیشرفت در مورد دامنه حرکت و تسکین درد مشخص می کند. در صورت عدم تحقق اهداف، برنامه فیزیوتراپی گردن نیاز به ارزیابی مجدد دارد.

فیزیوتراپی فعال برای گردن درد

هنگام درمان گردن درد، تمرکز اصلی فیزیوتراپی بهبود قدرت و انعطاف پذیری گردن است. این اهداف به بهترین وجه از طریق تمرینات فعالی که برای کار کردن گردن و عضلات اطراف طراحی شده‌اند، به دست می‌آیند و به تدریج حجم کار در طول زمان افزایش داده می شود. نوع و مقدار تمرین‌ها می‌تواند متفاوت باشد، و گاهی اوقات تمرین‌هایی برای کار کردن سایر نواحی بدن نیز در برنامه فیزیوتراپی گردن گنجانده می‌شود.

انواع فیزیوتراپی گردن فعال

برخی از انواع رایج فیزیوتراپی فعال برای گردن درد عبارتند از:

کشش و ورزش گردن. ممکن است برای تمرین عضلاتی که مستقیماً به ستون فقرات گردنی متصل می شوند، کشش ها و تمرینات متعددی تجویز شود. رایج‌ترین مثال، کشیدن چانه است که شامل نگاه کردن به جلو (نه بالا یا پایین)، سپس به آرامی کشیدن چانه به سمت عقب است.

تقویت پایه و پشت. در صورتی که فیزیوتراپی برای بهبود قدرت و عملکرد گردن توصیه شود، احتمالاً عضلات پشت و پایه اطراف تنه نیز از تقویت سود می برند. علاوه بر این، این گروه های عضلانی همگی برای حمایت از ستون فقرات و کمک به بهبود وضعیت بدن با هم کار می کنند.

فیزیوتراپی گردن

فعالیت هوازی. این نوع ورزش باعث افزایش جریان خون و سطح تنفس می شود زیرا قلب و ریه ها در طول مدت تمرین سخت تر کار می کنند. برخی از نمونه‌های متداول فعالیت‌های هوازی کم‌ضرر، که ستون فقرات را تکان نمی‌دهند، عبارتند از دوچرخه‌سواری با دوچرخه‌های عمودی یا خوابیده، شنا با استفاده از ماسک و غواصی برای از بین بردن چرخش گردن، و پیاده‌روی سریع.

ورزش در آب. برخی از تمرینات فیزیوتراپی گردن را می توان در استخر انجام داد. شناوری در آب می تواند به کاهش فشار از روی ستون فقرات کمک کند و در عین حال به ماهیچه ها اجازه کار بدهد. اگر گردن درد شدید یا همراه با درد شانه و/یا کمر باشد، ممکن است ورزش در آب توصیه شود.

این نوع فیزیوتراپی های فعال و نیز انواع دیگر، بسته به اهداف درمانی خاص بیمار، می توانند ترکیب شوند یا در مراحل مختلف برنامه درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

خطرات یا عوارض بالقوه فیزیوتراپی گردن فعال

یک برنامه فیزیوتراپی گردن فعال تحت هدایت یک فیزیوتراپ یا سایر متخصصان پزشکی معتبر معمولاً بی خطر است، اما بدون ریسک نیست. برخی از خطرات و عوارض احتمالی که باید در مورد آنها بدانید عبارتند از:

درد و/یا سفتی ممکن است در ابتدا بدتر شود. طبیعی است که عضلات پس از شروع یک برنامه ورزشی جدید کمی درد و تورم داشته باشند. شروع یک برنامه فیزیوتراپی گردن جدید به آرامی و سپس افزایش تدریجی تمرینات در جلسات بعدی می تواند به کاهش درد و سفتی کمک کند.

تکنیک نامناسب ممکن است آسیب را بدتر کند یا باعث آسیب جدید شود. انجام تمرینات به روش اشتباه می تواند به طور بالقوه منجر به آسیب ناشی از بارگذاری بیش از حد مفاصل و/یا بافت های نرم شود. باید دقت کرد که تمرینات فیزیوتراپی گردن دقیقاً طبق دستور انجام شود.

ادامه درمان می تواند مشکل باشد. معمولاً افراد فیزیوتراپی را خیلی زود رها می کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک برنامه درمانی فیزیوتراپی گردن برای 2 ماه برنامه ریزی شود، اما اگر فرد ناامید شود و بعد از 1 ماه تمرینات را ترک کند، قدرت، انعطاف پذیری و بهبودی قابل دستیابی نخواهد بود. اگر تعهد زمانی مرتبط با فیزیوتراپی گردن یک چالش بالقوه باشد، ممکن است به تنظیم یک برنامه منظم برای جلسات فیزیوتراپی از قبل کمک کند، یا می توانید با یک فیزیوتراپیست کار کنید تا تمریناتی را بیاموزید که می توانند در خانه در جلسات کمتری نسبت به کلینیک فیزیوتراپی در مطب انجام شوند.

یک وضعیت پزشکی ناشناخته ممکن است بدتر شود. اگر یک بیماری زمینه ای جدی مانند سرطان، باعث گردن درد شود اما تشخیص داده نشده باشد، فیزیوتراپی گردن نمی تواند موثر باشد و می تواند منجر به یک تاخیر خطرناک در جستجوی یک درمان موثر شود.

انجام فیزیوتراپی گردن فعال نباید احساس ناراحتی غیرمعمول یا افزایش درد در حین انجام تمرینات داشته باشد. هر ورزشی که باعث درد می شود باید فوراً قطع شود. در برخی موارد، اگر بهبودی تا حدی رخ داده باشد یا یک متخصص پزشکی تأیید کند، می‌توان برنامه فیزیوتراپی گردن را بعداً از سر گرفت.

ادامه تمرینات پس از پایان فیزیوتراپی گردن

هر زمان که یک برنامه فیزیوتراپی گردن شامل ایجاد قدرت و تحرک در این ناحیه از بدن باشد، معمولاً پس از پایان فیزیوتراپی به صورت رسمی هم نیاز به ادامه نوعی برنامه نگهداری در خانه است. به عنوان مثال، اگر سال ها وضعیت نامناسب به گردن درد فعلی منجر شود، چندین هفته فیزیوتراپی گردن ممکن است به از بین بردن درد کمک کند، اما تمرینات خانگی و تغییر سبک زندگی برای حفظ وضعیت مناسب باید در نظر گرفته شود تا از بازگشت درد جلوگیری شود.

فیزیوتراپی گردن و شانه

درد گردن و شانه یکی از شایع ترین علل درد در بزرگسالان است. اغلب، گردن و شانه درد به طور همزمان ایجاد می شود، زیرا گردن و شانه ها دارای عضلات و تاندون های یکسان هستند.

شما برای اکثر فعالیت‌های روزانه‌تان به گردن و شانه‌هایتان تکیه می‌کنید، بنابراین زمانی که آن‌ها دائماً درد دارند، گذراندن روز می‌تواند دردسرساز شود. خوشبختانه، درمان های فیزیوتراپی گردن و شانه وجود دارد که می تواند به کاهش و پیشگیری از درد گردن و شانه کمک کند.

چهار درمان فیزیوتراپی برای گردن و شانه درد

فیزیوتراپیست ها متخصصین مراقبت های بهداشتی دارای مجوز هستند که در درمان بیماری هایی که بر عضلات، استخوان ها، مفاصل و بافت نرم شما تأثیر می گذارد، تخصص دارند. آنها در شناسایی علل زمینه‌ای درد گردن و شانه و ایجاد برنامه های درمانی فیزیوتراپی گردن و شانه که می‌تواند به شما کمک کند، مهارت دارند.

در کلینیک تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان ، فرایندهای درمانی همیشه با نیازهای هر بیمار شخصی‌سازی می‌شوند، اما برخی از درمان‌های عمومی فیزیوتراپی گردن و شانه وجود دارد که تقریباً همیشه می‌توانید از آنها بهره برید، از جمله:

ورزش درمانی – فیزیوتراپیست ها می توانند شما را از طریق تمرینات درمانی ملایم و برای بهبود قدرت عضلات تان راهنمایی کنند. عضلات قوی‌تر گردن و شانه‌ها کمتر مستعد تنش و درد هستند و از استخوان‌ها و مفاصل شما پشتیبانی بهتری می‌کنند.

کشش ملایم – حرکات کششی فیزیوتراپی گردن و شانه برای افزایش این قست های بدن مفید است، اما به انعطاف پذیری و دامنه حرکتی شما نیز کمک می کند. فیزیوتراپیست شما را از طریق کشش های ملایم راهنمایی می کند که می تواند به کاهش درد و بهبود عملکرد گردن و شانه های شما کمک کند.

درمان دستی – فیزیوتراپیست شما ممکن است برای کمک به وضعیت تان، درمان دستی، مانند تحرک مفصل یا حرکت بافت نرم را انجام دهد. این درمان ها به کاهش درد، بهبود دامنه حرکتی و شکستن بافت اسکار کمک می کند.

هدایت وضعیت – قوز کردن شانه ها یا آویزان کردن سر به جلو، فشار زیادی بر شانه ها و گردن شما وارد می کند. فیزیوتراپ شما می تواند به شما در بهبود وضعیت بدنی تان برای کمک به کاهش و جلوگیری از درد گردن و شانه کمک کند.

فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی گردن با لیزر

لیزر درمانی چندین دهه است برای درمان شرایط مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

فناوری مورد استفاده در این نوع درمان برای سالیان متمادی به اشکال مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. برای کاهش چین و چروک، لکه های روی پوست و کاهش درد. انرژی خروجی در دستگاه های لیزر را می توان برای درمان های مختلف از جمله فیزیوتراپی گردن با لیزر تنظیم کرد. این بدان معناست که لیزر را می توان طوری تنظیم کرد که انرژی کافی برای ایجاد یک تغییر فیزیولوژیکی مورد نیاز یا مورد نظر ایجاد کند، اما انرژی کافی برای آسیب رساندن به بافت را از خود ساطع نکند.

این نوع لیزرها به عنوان لیزرهای سرد برای جلسات فیزیوتراپی گردن با لیزر مورد استفاده قرار می گیرند.

فیزیوتراپی گردن در منزل

به منظور رفاه حال شما عزیزان و ارائه خدمات به بیمارانی که قادر به ترک منزل نیستند، کلینیک تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان، آماده ارائه سرویس فیزیوتراپی در منزل، از جمله فیزیوتراپی گردن در منزل می باشد.

هزینه فیزیوتراپی گردن

با توجه به متفاوت بودن هزینه سرویس ارائه شده به هر بیمار، هزینه فیزیوتراپی گردن در هر مورد خاص متغیر است و برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حتما لازم است با کلینیک تماس برقرار کنید.

فیزیوتراپی گردن با دستگاه

می توان از فیزیوتراپی گردن با دستگاه به عنوان بخشی از درمان فیزیوتراپی یا به تنهایی در خانه استفاده کرد. دستگاه‌های کشش به آرامی گردن را کش می‌دهند تا با کشیدن یا جدا کردن مهره‌ها فشار وارد بر ستون فقرات کاهش یابد. فیزیوتراپی گردن با دستگاه هم بسیار موثر است و هم سریع عمل می کند

فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی گردن نوزاد

فیزیوتراپی گردن نوزاد به طولانی شدن و کشش ماهیچه های سفت گردن کودک شما کمک می کند. فیزیوتراپی تورتیکولی از کشش های تخصصی و تمرینات برای تقویت تعادل عضلانی در گردن کودک شما استفاده می کند.

اگر از درد گردن رنج می برید و این درد زندگی روزمره شما را مختل کرده است، با ما تماس بگیرید

02188088541

02188074196

نوشته فیزیوتراپی گردن اولین بار در کلینیک فیزیوتراپی یادمان. پدیدار شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا