مشکلات احتمالی ستون فقرات
مشکلات احتمالی ستون فقرات
کلینیک فیزیوتراپی دکتر راستگو

ستون فقرات شما: مشکلاتی که ممکن است رخ بدهد

نوشته شده توسط
دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 13:41
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مجموعه استخوان‌های کوچکی که در وسط پشت شما قرار دارند وظیفه بسیار مهمی‌ در حمایت و کنترل بدن شما دارند. چه اتفاقی می افتد اگر ستون فقرات سالمی نداشته باشید؟

ستون فقرات تان قلب دوم شما است

آیا خوش حالید که میتوانید بشینید و بلند شوید؟ پس قدر ستون فقرات خود را بدانید، همان استخوان‌های کوچک سوار بر هم که مهره نامیده می شوند و در وسط پشت شما از گردن تا نشیمنگاه قرار دارند. ستون مهره ها سر، شانه ها و بالا تنهٔ شمارا حمایت می‌کنند. ستون فقرات تان نقش مهم دیگری نیز دارد: کانالی برای عبور نخاع هستند. نخاع مجموعه ای از اعصاب است که به نقاط مختلف بدن شما عصب رسانی می کند.

جا به جایی دیسک

بالشتکی به نام دیسک، بین دو مهره قرار دارد تا آنها را از سایش بر روی هم در امان دارد. همراه با افزایش سن، دیسک‌ها هم خشک می شوند و چنانچه شما نیروی بیش از اندازه ای به پشت خود وارد کنید، دیسک شما مستعد شکستن یا پاره شدن است. در مطالعات پزشکی‌ این فرآیند را فتق (پارگی) دیسک می گویند. این اتفاق در حالی‌ رخ می دهد که ممکن است شما حتی متوجه آن هم نشوید، اما احساس درد، بی‌ حسی یا سوزن سوزن شدن در دست‌ها و پاها داشته باشید. معمولا فیزیوتراپی و استفاده از داروهای مسکن در این شرایط کمک کننده است، در غیر این صورت ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد.

اسپوندیلوز گردنی (cervical spondylitis)

این اتفاق ناشی‌ از ضعف گردن در اثر افزایش سن است. ممکن است جا به جایی دیسک و یا استخوان سازی توسط مهره ها به صورت استخوان‌های جدید خار مانند برای افزایش توانایی باشد. ممکن است حتی رباط‌هایی که مهره ها را به هم متصل می کنند سفت و سخت شوند. در هر صورت اگر گردن شما درد می‌کند یا حرکت آن دچار مشکل است و چنانچه دیسک‌ها یا مهره ها اعصاب و ریشهٔ آنها تحت فشار قرار دارد ممکن است یک آسیب دائمی به وجود بیاید.

آرتروز استخوانی (osteoarthritis)

سطوح مهره های شما در بالا و پائین توسط بافت لغزنده ای پوشانده شده است. این به شما کمک می‌کند پشت خود را با کمترین اصطکاک خم کنید. چنانچه این غضروفها سفت و یا فرسوده شوند، مهره ها شروع به سایش بر روی هم می کنند، و باعث سفتی یا درد کمر شما می شوند. خانم ها بیشتر از آقایان مستعد آرتروز مهره های پشت و کمر هستند و این مشکل در طول زمان تشدید می شود. البته دکتر شما هم نمیتواند آسیب‌های ایجاد شده را برگرداند اما، استفاده از داروهای مسکن و فیزیوتراپی می توانند علائم آن را کاهش دهند.


استنوز (stenosis)

ستون فقرات شما فضایی برای نخاع و اعصابی دارد که از آن منشا می گیرند. با کاهش این فضا استخوان‌ها، اعصاب را تحت فشار قرار می دهند و حتی بدون اینکه متوجه آن شوید هر بار که اعصابتان تحت فشار قرار می گیرند، درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی و یا ضعف عضلات به سراغتان می آید. آرتروز شایع ترین دلیل استنوز نخاع است. در زمان حاد و شدید بودن این ضایعه، جراح فضای بیشتری برای اعصاب ایجاد می‌کند.

درد عصب سیاتیک (sciatica)

چنانچه درد تیر کشنده ای از پشت کمر به پائین تا پاهای خود دارید، علت آن ممکن است عصب سیاتیک شما باشد. فتق دیسک، خار استخوانی و یا مشکلات نخاعی دیگری ممکن است بر روی این عصب فشار وارد کنند که دکتر‌ها به آن درد عصب سیاتیک یا سیاتیکا می‌گویند. این ضایعه معمولا تنها یک طرف بدن شما را مبتلا می‌کند. کیسهٔ آب گرم یا سرد، کشش و مسکن‌ها باعث بهبود درد می شوند، اما برای بهبودی کامل به مراجعه به پزشک یا فیزیوتراپیست نیاز دارید.

تومور

بعضی‌ اوقات سرطان از جایی که شروع شده انتشار میابد و بر روی ستون فقرات رشد می‌کند و این موضوع در سرطان‌های ریه، سینه، پروستات و استخوان شایع تر است. البته موارد نادر غیر سرطانی هم هستند که می توانند تومور ستون فقرات ایجاد کنند. ممکن است پشت شما درد بگیرد و درد آن در کل بدن تان پخش شود. دست‌ها یا پاهای شما ممکن است بی‌ حس یا ضعیف شوند و حتی قسمتی‌ از بدن تان نیز فلج شود. در این صورت به پیشنهاد پزشک احتمالا عمل جراحی، رادیوتراپی یا شیمی‌ درمانی از گزینه های درمان هستند.

اسکولیوز (scoliosis)

در این ضایعه ستون فقرات انحراف پیدا می‌کند. شایع
ترین حالت آن در کودکان و در دوران افزایش رشد تا قبل از سن بلوغ است که ستون فقرات به طرفین منحرف می شود. اگر کودک شما اسکولیوز دارد، احتمالا شانه های غیر هم سطح و یا بیرون زدگی یک کتف بیشتر از کتف دیگر دارد. متاسفانه کسی‌ از علت این بیماری باخبر نیست. اسکولیوز میتواند تشدید شود و ضایعات بیشتری را ایجاد کند، اما استفاده از بریس می تواند آنرا اصلاح و از عمل جراحی پیشگیری کند.

کیفوز (kyphosis)

در این ضایعه، ستون فقرات شما رو به جلو خم می شود و این اتفاق زمانی رخ می دهد که مهره های شما ترک خورده یا فرسوده می شوند. خانم های سالمند بیشتر دچار این عارضه می شوند، اما این شرایط می تواند در کودکانی که ستون فقراتشان رشد مناسبی نداشته نیز رخ دهد. این بیماری می تواند باعث ایجاد درد یا دیگر عوارض شود، و در موارد حاد باعث خارج شدن بدن شما از حالت طبیعی می شود. بسته به اندازهٔ انحنای پشت شما می‌توان از مسکن ها، تمرین یا جراحی بهره برد.

اسپوندیلیت آنکیلوزان (ankylosing spondylitis)

این نوع از آرتروز باعث سفتی و درد کمر به خصوص هنگام صبح است. با گذشت زمان، ممکن است در طول ستون فقرات شما و دیگر مفاصل و ارگان‌ها بیماری انتشار پیدا کند. امکان دارد مهره ها و استخوانهای ناحیهٔ قفسهٔ سینه به هم جوش بخورند و بیمار حالت گوژ پشت پیدا کند. این ضایعه ی ارثی در مردان جوان شایع تر از خانمهاست. درمان به موقع با فیزیوتراپی و دارو پیشرفت این بیماری را کند می‌کند.

آسیب طناب نخاعی (spinal cord injury)

آسیب در این ناحیه معمولا در اثر یک سانحه (مثل افتادن، تصادف با ماشین یا آسیب ورزشی) یا اصابت گلوله رخ میدهد. در اکثر مواقع طناب نخاعی کبود میشود و یا اینکه خون رسانی قسمتی‌ از آن مختل می شود. در این جور مواقع شاید مغز شما توان کنترل بدن (یا قسمتی‌ از آن) را از دست بدهد و اینجاست که آسیب ممکن است خیلی‌ جدی باشد. هر چه که آسیب در قسمت های بالاتر نخاع باشد، قسمت های بیشتری از بدن ممکن است آسیب ببینند. شانس بهبودی بیمار بسته به میزان جراحت وارده است.

شکستگی گردن یا پشت

سوانح و آسیب ها میتوانند موجب شکستن استخوان‌ها شوند. زمانیکه یکی‌ از هفت مهرهٔ اول بشکند، آنگاه می‌گویند گردن شکسته و هر مهره ای پائین تر از این ناحیه، شکستگی پشت به حساب می آید. ضعف یا پوکی استخوان به دلیل افزایش سن می تواند پشت شما را ضعیف کند و این شکستگی ممکن است به آرامی و در طول زمان رخ دهد. در این صورت، نیاز به عمل جراحی یا بریس کمری دارید. مهره های شکسته میتوانند به نخاع شما نیز آسیب بزنند.لغزش مهره ها یا اسپوندیلو لیستزیس (spondylolisthesis)

مهره ها ممکن است به طرفین بلغزند که در این صورت دیگر با مهره های بالایی و پایینی هم راستا نیستند. لغزش مهره ها یکی‌ از عوامل عمدهٔ درد کمر است. این اتفاق ممکن است در اثر افزایش سن نیز رخ دهد اما در افراد جوانی هم که ورزش‌هایی مثل فوتبال، ژیمناستیک و وزنه برداری انجام می دهند و به کمر خود فشار می‌‌آورند نیز رخ می دهد. استراحت کردن در این مواقع کمک می‌کند اما چناچه درد ادامه داشته باشد، شاید به عمل جراحی نیاز باشد.

سندرم دم اسب (cauda equine syndrome)

اعصابی که در ناحیهٔ پائین کمر از نخاع منشعب می شوند در کنترل کردن پا‌ها و ارگان‌های داخل لگن به مغز کمک می کنند. فتق دیسک، شکستگی یا هر شرایطی که باعث اعمال فشار بر این گروه از اعصاب (که دم اسب نامیده می شوند) شود ضایعه ی نادر اما خطرناکی را رقم می زند. چنانچه بیمار حس و یا کنترل بر روی حرکت یا ادرار و مدفوع خود را از دست بدهید این مشکل یکی‌ از اورژانسی های جراحی است.

سیرنگومیلی (syringomyelia)

در موارد نادری، یک کیسهٔ کوچک پر از آب (که کیست نامید میشود) داخل نخاع شما تشکیل می شود. ممکن است این اتفاق زمانی‌ بیفتد که قسمتی‌ از بافت مغز از جمجمه وارد نخاع شده باشد، و یا در اثر آسیب یا تومور این اتفاق بیفتد. سیرنگومیلی حتی ممکن است هیچ مشکلی‌ برای شما ایجاد نکند، اما چنانچه کیست به بزرگ شدن ادامه دهد ممکن است به نخاع آسیب بزند و نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

چه زمانی‌ با دکتر تماس بگیرید

اگر خوش شانس باشید آسیب نخاعی شما در حدی نخواهد بود که اصلا متوجه آن شوید. اما اگر متوجه چیزی شدید به آن توجه کنید. چنانچه احساس ضعف و یا بی‌ حسی در دست‌ها و پاهای خود کردید و یا در کنترل مدفوع و ادرار خود مشکلی داشتید، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. زمانیکه با دکتر مشورت می‌کنید به او یادآور شوید که مبتلا به سرطان بوده اید یا نه، درد مزمنی دارید که بدون فعالیت هم وجود داشته باشد یا اینکه شب ها بدتر شود و یا رو به وخامت باشد.

خواندن 306 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 13:19

نظر دادن

دریافت نوبت فیزیوتراپی

دریافت نوبت اینترنتی

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دکتر راستگو

قیطریه، انتهای بلوار اندرزگو، خیابان برادران سلیمانی غربی، پلاک 122، ساختمان پزشکان حکیم، طبقه 2 واحد 10

02122398250

ساعات کاری کلینیک

  • شنبه : 7:00 - 18:00
  • یکشنبه: 7:00 - 18:00
  • دوشنبه : 7:00 - 18:00
  • سه شنبه: 7:00 - 18:00
  • چهارشنبه: 7:00 - 18:00
  • پنج شنبه: 7:00 - 16:00