عوامل آسیب دیدگی مفصل
عوامل آسیب دیدگی مفصل
عوامل آسیب دیدگی مفصل

عوامل آسیب دیدگی مفصل

نوشته شده توسط
یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 11:59
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

در ادامه میخوانیم: چه عواملی باعث آسیب دیدگی مفصل میشوند؟

اضافه وزن

اضافه وزن
اضافه وزن

مفصل هایی‌که استخوان هارا به یکدیگر متصل میکنند، به بارهای سنگین حساس هستند. هر نیم کیلو اضافه وزن، 2 کیلو فشار روی زانو میافزاید. فشار اضافه برروی مفصل سبب ساییدگی و پارگی و منجر به آسیب و درد میشود. اضافه وزن همچنین سبب التهاب میشود. اضافه وزن میتواند مفصل ها‌را سفت، دردناک و ملتهب سازد.

تایپ با گوشی تلفن همراه

تایپ با گوشی تلفن همراه
تایپ با گوشی تلفن همراه

با تایپ زیاد، تاندون‌ ها آزرده میگردند و شست دست شما در وضعیت خمیده قفل میشود. هنگامی‌که به سمت پایین گوشی تان نگاه میکنید، به شانه ها و گردن تان نیز آسیب میرسد. با هر یک اینچ که گردن به جلو خم میشود، فشار روی عضلات شما افزایش میابد. اگر گردن تا جایی خم شود که چانه تان به قفسه سینه تان برسد، همانند آن میباشد که گردن معادل یک سر، وزن 5 سر را متحمل میشود.

کفش پاشنه بلند

کفش پاشنه بلند
کفش پاشنه بلند

کفش‌های پاشنه بلند زیبا هستند، اما هر چه بلند تر باشند، وزن شما بیشتر به جلو میافتد. در نتیجه عضلات ران برای آنکه زانوها را صاف نگه دارند، باید کار بیشتری انجام دهند که میتواند سبب درد شود. با بلند تر شدن پاشنه نیروهای پیچشی روی زانوهای شما افزایش میابد. اگر هر روز کفش پاشنه بلند بپوشید، احتمال ایجاد آرتروز را میافزایید. آرتروز به معنای از بین رفتن استخوان‌ها و مفصل میباشد.

کفش نامناسب

کفش نامناسب
کفش نامناسب

کفش‌های کهنه، پا و مچ را به خوبی حمایت نمیکنند و به زانوها، لگن و کمر آسیب میرسد. همچنین اطمینان پیدا کنید که کفش ورزشی شما برای ورزش مورد نظر مناسب است. لژ یا ساپورت بیش از حد قوس در کفش، بدین معنی است که پای شما نمیتواند به حالت طبیعی حرکت کند که سبب درد و آسیب مفصل میشود.

شکاندن بند انگشتان

شکاندن بند انگشتان
شکاندن بند انگشتان

این انفجار رضایت بخش از ترکیدن حباب‌های ریز موجود در مایع اطراف مفصل شما یا از برخورد محکم لیگامان ها به استخوان ایجاد میشود. اگر به شکاندن بند انگشتان عادت دارید بهتر است که این عادت را ترک کنید. یک مطالعه نشان داده است که این کار سبب تورم دست ها و ضعیف شدن قدرت گرفتن دست و آسیب مفصل میشود.

حمل کیف سنگین

حمل کیف سنگین
حمل کیف سنگین

حمل کیف سنگین میتواند سبب شانه درد و گردن درد شود. وزن زیاد کیفی که روی یک شانه قرار گرفته است، تعادل و راه رفتن شما را دچار مشکل میسازد. اگر شما مایل به حمل اجسام تنها با یک طرف می باشید، بار مداوم عضلات شما را میکشد و به مفصل شما آسیب میرساند.

استفاده ناصحیح از عضلات

استفاده ناصحیح از عضلات
استفاده ناصحیح از عضلات

هنگامی‌که شما فشار بیش از حد برروی عضلات کوچک اعمال میکنید، مفصل شما بهای آن را میدهند. بنابراین بهتر است که در صورت نیاز به باز کردن یک در سنگین، به عوض انگشتانتان (که دارای مفصل های کوچکی هستند) با شانه تان آن را باز کنید یا زمانیکه میخواهید چیزی را از روی زمین بر دارید، از زانوتان خم شوید و با عضلات قوی خود برخیزید. همچنین زمانیکه لازم است باری حمل کنید به عوض آنکه به انگشتان تان فشار بیاورید، آن را کف دست خود قرار دهید و به بدن تان بچسبانید.

خوابیدن برروی شکم

خوابیدن برروی شکم
خوابیدن برروی شکم

هر چند که برروی شکم خوابیدن در کاهش خرخر کردن مناسب است، اما برای مابقی بدن تان خوب نیست. خوابیدن برروی شکم سبب عقب بردن گردن تان میشود که سبب به هم فشرده شدن مهره های ستون فقرات میگردد.

عدم انجام تمرینات کششی

عدم انجام تمرینات کششی
عدم انجام تمرینات کششی

کشش منظم سبب قوی ساختن عضلات و تاندون ها میشود. کشش همچنین باعث منعطف شدن عضلات و تاندون ها نیز میشود. انعطاف عضلات و مفصل منجر به سهولت بیشتر حرکت آنها میشود. این مهم ترین کلید داشتن مفصل های با ثبات و سالم است.

کم کاری در ورزش های تقویتی

کم کاری در ورزش های تقویتی
کم کاری در ورزش های تقویتی

زمانیکه سن شما به 40 سال میرسد، استخوان هایتان شروع به اندکی باریک ترشدن میکنند و احتمال شکستگی در آنها افزایش میابد. در صورتیکه با انجام ورزش های تقویتی عضله سازی کنید، با این کار تحلیل استخوان ها کند تر میشود. بنابراین نتنها شما عضلات قوی تری پیدا میکنید، بلکه استخوان هایتان نیز متراکم تر میشوند. تقویت عضلانی در مجموع مفصل هارا باثبات میکند و احتمال آسیب مفصل را میکاهد.

کشیدن سیگار و تنباکو

کشیدن سیگار و تنباکو
کشیدن سیگار و تنباکو

مواد موجود در نیکوتین سیگار و تنباکو از طریق جریان خون شما به استخوان ها و دیسک بین مهره های کمری میروند. این مواد مضر جذب کلسیم استخوان ساز در بدن را محدود میکنند. استروژن هورمون لازم برای سلامتی استخوان است و نیکوتین آن را از بین میبرد. این‌ها سبب ضعیف تر شدن مفصل و احتمال بیشتر شکستگی در استخوان لگن میشود.

خواب ناکافی

خواب ناکافی
خواب ناکافی

ممکن است باورتان نشود که خواب ناکافی چقدر به مفصل هایتان آسیب میرساند. یک مطالعه نشان داد افراد مبتلا به بیماری التهاب مفصل (آرتریت) دردشان پس از شب‌های بدون خواب بیشتر میشود. یک نظریه این است که نداشتن خواب خوب، محرک ایجاد التهاب در بدن میباشد. کم خوابی به مرور زمان میتواند منجر به مشکلات مفصل شود.

خمیده بودن و قوز کردن

خمیده بودن و قوز کردن
خمیده بودن و قوز کردن

هنگامیکه شما روی صندلی تان خمیده و قوز کرده می نشینید، فشار بیشتری برروی عضلات و مفصل هایتان اعمال میشود و آنها خسته میشوند. این حالت مانند آن است که شما برای طولانی مدت به عوض آنکه پدال ترمز را به نرمی فشار دهید، محکم پا را روی ترمز بکوبید. پس پشت تان را صاف نگه دارید و شانه ها را عقب و پایین ببرید.

نادیده گرفتن درد

نادیده گرفتن درد
نادیده گرفتن درد

در هنگام انجام ورزش ممکن است تصور شما این باشد که با ورزش قدرت کسب کنید و اینکه بدون درد نتیجه ای به دست نمیاید. البته مقداری آزردگی عضلانی پس از انجام ورزش طبیعی میباشد اما نباید این درد عضلانی برای چند روز ادامه یابد یا اینکه عضلات شما نباید متورم شوند و یا حرکت یا لمس آنها بسیار دردناک باشد. درد مفاصل متعاقب ورزش طبیعی نیست و لازم است که به آن توجه کنید. اگر به نظرتان در انجام ورزش افراط کرده اید، از شدت آن بکاهید. اگر درد شما از بین نرفت با پزشک مشورت کنید.

کار طولانی مدت با کامپیوتر

کار طولانی مدت با کامپیوتر
کار طولانی مدت با کامپیوتر

کار طولانی مدت با کامپیوتر میتواند سبب درد در گردن، آرنج ها، کمر و شانه هایتان شود. مشکل نه تنها وضعیت بدنی بد، بلکه حفظ این وضعیت برای مدت بسیار طولانی میباشد. در این حالت، به عضلات شما بار بیش از حد تحمیل میشود. در این صورت فشار به دیسک‌های کمرتان نیز اعمال میشود. اگر شغل شما ساعت های طولانی نشستن و کار با کامپیوتر را ایجاب میکند، حداقل هر ساعت یکبار از روی صندلی برخیزید و حرکت کنید.

تکرار زیاد یک حرکت با وضعیت بدنی بد

تکرار زیاد یک حرکت با وضعیت بدنی بد
تکرار زیاد یک حرکت با وضعیت بدنی بد

با دویدن، دوچرخه سواری کردن، یا بازی تنیس شما یک حرکت را بارها و بارها در طول زمان تکرار میکنید. اما اگر وضعیت شما بد باشد، شما در تمام آن وضعیت‌ها بدن تان را تحت فشار قرار داده اید. اگر به عضلات تان بار بیش از حد وارد کنید، فشار بیشتری به مفصل شما میاید و در نهایت شما به آسیبی همانند آرنج تنیس بازان مبتلا میشوید.

خواندن 691 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 14:34
محتوای بیشتر در این بخش: « آرتروز گردن روش های درمان کمر درد »

نظر دادن

دریافت نوبت فیزیوتراپی

دریافت نوبت اینترنتی

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دکتر راستگو

قیطریه، انتهای بلوار اندرزگو، خیابان برادران سلیمانی غربی، پلاک 122، ساختمان پزشکان حکیم، طبقه 2 واحد 10

02122398250

ساعات کاری کلینیک

  • شنبه : 7:00 - 18:00
  • یکشنبه: 7:00 - 18:00
  • دوشنبه : 7:00 - 18:00
  • سه شنبه: 7:00 - 18:00
  • چهارشنبه: 7:00 - 18:00
  • پنج شنبه: 7:00 - 16:00