روش های درمان کمر درد
روش های درمان کمر درد
روش های درمان کمر درد

روش های درمان کمر درد

نوشته شده توسط
سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 19:12
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در ادامه میخوانیم: نکاتی ارزشمند و مفید در ارتباط با کمردرد

برای بهبود بهترکمردرد

هنگامی‌که شما کمردرد دارید، ممکن است که خوابیدن دشوار باشد. این یک چرخه معیوب است، زیرا زمانی‌که شما خوب نخوابید، ممکن است کمردرد شما بدتر شود. خوابیدن در یک وضعیت نامناسب نیز میتواند کمردرد را بدتر کند. سعی کنید به پهلو بخوابید و یک بالش مابین زانوهایتان قرار دهید تا ستون فقرات در یک وضعیت طبیعی قرار بگیرد و فشار روی کمر کاهش یابد. در صورتیکه میخواهید طاق باز بخوابید، بالشی زیر زانو ها بگذارید. اطمینان بیابید که روی تشکی که تا حد تحملتان سفت است میخوابید.

 

کمردرد و وضعیت بدنی

کمردرد و وضعیت بدنی
کمردرد و وضعیت بدنی

قوز کردن برای کمر شما مضر است. وضعیت بدنی نامناسب سبب بدتر شدن کمردرد شما به ویژه اگر شما برای مدت زمانهای طولانی مینشینید، میشود. در حالیکه شانه‌ هایتان شل میباشند و بدن تان از پشت به پشتی صندلی تان تکیه داده است، صاف بنشینید. یک حوله لوله شده یا یک بالشتک بین قسمت پایینی کمر و صندلی تان قرار دهید. کف پاهایتان را صاف روی زمین بگذارید.

 

دارو‌ های کمردرد بدون نسخه

دارو‌ های کمردرد بدون نسخه
دارو‌ های کمردرد بدون نسخه

در اغلب موارد برای تسکین درد کمر دو دسته دارویی بدون نسخه وجود دارد: داروهای ضدالتهابی غیر استروییدی و استامینوفن. هر دو دسته دارای مقداری عوارض جانبی هستند و ممکن است برخی افراد نتوانند آنها را مصرف کنند. قبل از مصرف مسکن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. و انتظار نداشته باشید که مصرف داروها به تنهایی بتواند مشکل درد شما را حل کند. مطالعات نشان داده اند که برای بهبود کمر درد شما احتمالا به بیشتر از یک نوع درمان نیاز دارید.

 

تجویز مسکن‌های جهت بهبود کمردرد

تجویز مسکن‌های جهت بهبود کمردرد
تجویز مسکن‌های جهت بهبود کمردرد

ممکن است برخی از افراد برای کمک به دردشان نیازمند داروهای ضد التهابی قوی یا مخدرها باشند. در صورتی‌که شما دارو های دیگری نیز مصرف میکنید مهم است با یک پزشک یا داروساز مشورت نمایید. امکان دارد که پزشک جهت رفع اسپاسم دردناک عضلانی، داروهای شل کننده عضلانی نیز تجویز کند.

 

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی
داروهای ضد افسردگی

حتی اگر شما افسرده نباشید، ممکن است پزشک شما برای تان داروهای ضد افسردگی به عنوان بخشی از درمان کمردرد تجویز کند. چگونگی تاثیر داروهای ضد افسردگی در تسکین دردهای مسکن مشخص نیست. تصور بر آن است که اثر داروهای ضد افسردگی روی گیرنده‌ های شیمیایی میتواند پیام‌های درد در بدن را متاثر سازد.

 

انجام فیزیوتراپی

انجام فیزیوتراپی
انجام فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها به شما چگونه نشستن، راه رفتن و حرکت به نحوی که ستون فقرات شما در راستای مناسبی قرار بگیرد و فشار روی کمرتان کاهش یابد را آموزش میدهند. آنها همچنین به شما ورزش‌های مخصوصی آموزش میدهند که تقویت کننده عضلات مرکزی بدن میباشد. عضلات مرکزی عضلاتی هستند که از کمر حمایت میکنند. عضلات مرکزی قوی یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از کمردرد در آینده میباشد. مطالعات نشان داده اند زمانی‌که قدرت، انعطاف پذیری و تحمل عضلات شما افزایش یابد کمردرد کاهش مییابد. البته رسیدن به این هدف نیاز به زمان دارد. فیزوتراپیست همچنین با استفاده از درمان هایی همانند گرما، سرما یا تحریکات الکتریکی اعصاب که در ادامه به آنها اشاره شده است به بهبود کمردردتان کمک میکند.

 

کمر دردناک را استراحت ندهید

کمر دردناک را استراحت ندهید
کمر دردناک را استراحت ندهید

در گذشته پزشک ها معمولا برای کمر درد استراحت تجویز میکردند. اما امروزه ما میدانیم که بیحرکت خوابیدن یکی از بدترین کارهایی است که شما میتوانید انجام دهید. این کار کمردرد شما را بدتر میکند و منجر به مشکلات دیگر میشود. در صورت بروز کمر درد برای بیشتر از یک یا دو روز استراحت نکنید. لازم است که از تخت جدا شوید و به آرامی شروع به حرکت کنید. یکی از موثرترین روش ها جهت بهبود سریع کمردرد ورزش کردن است. راه رفتن، شنا کردن، یا انجام یوگا را امتحان کنید.

 

استفاده از یخ یا گرما برای کاهش کمر درد

استفاده از یخ یا گرما برای کاهش کمر درد
استفاده از یخ یا گرما برای کاهش کمر درد

استفاده منظم از یخ (سرما) روی ناحیه دردناک کمر شما میتواند به کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب کمک کند. از این روش برای چندین مرتبه در روز و هر مرتبه حداکثر 20 دقیقه استفاده کنید. کیسه یخ را در یک حوله نازک بپیچید تا از پوست شما محافظت کند. چند روز پس از آسیب، دیگر از گرما استفاده کنید. از یک کیسه گرمایی برای کمک به شل کردن عضلات تان و افزایش جریان خون به ناحیه مبتلا استفاده کنید. شما میتوانید حمام گرم را برای کمک به شل سازی امتحان کنید. به منظور پیشگیری از سوختگی و آسیب بافتی هرگز روی کیسه گرما نخوابید.

 

استفاده از درمان دستی برای درمان کمر درد

استفاده از درمان دستی برای درمان کمر درد
استفاده از درمان دستی برای درمان کمر درد

آیا به راستی ماساژ کمر درد را بلافاصله سبک میکند؟ یک مطالعه اخیر نشان داد در افراد مبتلا به کمر درد مزمن ماساژ هفته‌ای یک بار برای مدت 10 هفته، درد و عملکرد را بهبود میبخشد. اثرات سودمند آن برای حدود 6 ماه باقی میماند اما پس از یک سال تدریجا کاهش مییابد. یکی دیگر از درمان های دستی، مانیپولاسیون فقرات است. در صورتی‌که توسط یک فیزیوتراپیست متخصص انجام شود، مانیپولاسیون میتواند مشکلات ساختاری فقرات را بهبود دهد و تحرک از دست رفته آن را بازگرداند.

 

تحریک عصب برای درمان کمر درد

تحریک عصب برای درمان کمر درد
تحریک عصب برای درمان کمر درد

استفاده از روش‌های تحریک اعصاب برای کاهش کمر درد مزمن توسط فیزیوتراپیست ها متداول میباشد. ممکن است که فیزیوتراپیست شما لازم بداند که از آکوپانچر (طب سوزنی) برای بهبود کمر درد استفاده کند. تحریک عصبی از روی پوست یا همان تنس روشی است که پالس های الکتریکی خفیف به اعصاب وارد میشود تا سیگنال های ورودی درد به مغز را بلوک سازد.

 

روان درمانی برای بهبود کمر درد

روان درمانی برای بهبود کمر درد
روان درمانی برای بهبود کمر درد

شاید به نظر عجیب بیاید که برای درمان کمر درد ویزیت روان شناسی لازم است. اما تحقیقات ثابت کرده اند که درمان شناختی رفتاری در کوتاه مدت و بلند مدت در بهبود کمر درد مزمن بسیار مفید میباشد. به طور مثال در روش درمانی به منظور تغییر شیوه ای که بیماران به افزایش تحرک بدنی پاسخ دهند، نحوه تفکر افراد مبتلا به کمر درد در مورد فعالیت بدنی و اینکه چرا آنها از فعالیت بدنی اجتناب میکنند مورد بررسی قرار میگیرد. افرادی که از این روش درمانی استفاده کرده اند کاهش قابل ملاحظه در درد و ناتوانی شان داشته اند.

 

تزریقات داخل ستون فقرات برای کمر درد

تزریقات داخل ستون فقرات برای کمر درد
تزریقات داخل ستون فقرات برای کمر درد

امکان دارد که پزشک شما برای کاهش کمر درد به شما تزریق داخل مفصلی را توصیه کند. انواع متعددی از تزریقات وجود دارند که پزشک متخصص در تسکین درد ممکن است استفاده کند. به طور مثال تزریق کورتیکواسترویید میتواند التهابی را که سبب درد شده است را بکاهد. بسته به نوع تزریق، پزشک شما تعداد و مقدار دارو در سال را محدود میکند تا از اثرات جانبی احتمالی داروها پیشگیری نماید.

 

جراحی کمر

جراحی کمر
جراحی کمر

در صورتیکه دیسک بیرون زده بر روی یک عصب فشار بیاورد ممکن است که جراح برای برداشتن مقداری از مواد دیسک توصیه به برداشتن دیسک (جراحی دیسکتومی) کند. جراحی پیشنهادی دیگر ممکن است لامینکتومی باشد. در لامینکتومی از ناحیه ای که در آنجا فشار روی اعصاب یا نخاع وجود دارد، فشارزدایی میشود. برای کمک به با ثبات سازی ستون فقرات، ممکن است چسباندن مهره ها به هم انجام شود. همانند تمام عمل‌های جراحی، جراحی کمر نیز همواره خطرهایی به همراه دارد و برخی مواقع موفقیت آمیز نیست. بنابراین جراحی کمر باید به عنوان آخرین گزینه در درمان کمر درد مد نظر قرار گیرد.

خواندن 515 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 13:39

نظر دادن

دریافت نوبت فیزیوتراپی

دریافت نوبت اینترنتی

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دکتر راستگو

قیطریه، انتهای بلوار اندرزگو، خیابان برادران سلیمانی غربی، پلاک 122، ساختمان پزشکان حکیم، طبقه 2 واحد 10

02122398250

ساعات کاری کلینیک

  • شنبه : 7:00 - 18:00
  • یکشنبه: 7:00 - 18:00
  • دوشنبه : 7:00 - 18:00
  • سه شنبه: 7:00 - 18:00
  • چهارشنبه: 7:00 - 18:00
  • پنج شنبه: 7:00 - 16:00