فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

درمان کمر درد با فیزیوتراپی: فواید و عوارض، علل و علائم کمر درد، انواع روش و هزینه درمان

نوشته شده توسط
شنبه, 12 آبان 1397 ساعت 12:33
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دلایل بسیار زیادی برای کمردرد وجود دارد و افراد ممکن است کمر درد خود را با کلمات گوناگونی شرح دهند. هر چند اسپاسم عضلانی شایع ترین دلیل کمر درد است، اما مانند دیگر نقاط بدن ، ستون فقرات نیز ممکن است دچار بیماری ها و آسیب های مختلفی...

(مانند عفونت و ...) شود. ورزش برای کمر درد یکی از روش های بهبود کمر درد است. در این مقاله برخی از شایع ترین دلایل کمر درد ، سایر علائم همراه با درد کمر و نحوه درمان کمردرد بررسی شده است .
منظور از کمر درد حاد دردی در ناحیه کمر با استمرار کمتر از ۱۲ ماه است. کمر ناحیه‌ای از بدن است که مهره‌های کمری در آن قرار دارد. مهره‌های کمری بخش پایینی ستون فقرات و متشکل از ۵ مهره است. بین این مهره‌ها ساختارهایی به نام دیسک قرار دارد که به مثابه ضربه‌گیر عمل می‌کنند. عضلات متعدد و همچنین تعدادی رباط محکم و قوی در این بخش وجود دارد که ستون فقرات را پایدار می‌کنند. بسیاری از این ساختارها در زمان بروز کمر درد حاد درگیر می‌شوند.
با این که کمر درد می تواند افراد در هر رده ی سنی را تحت تاثیر قرار دهد، به طور قابل توجهی در میان بزرگسالان بین ۳۵ تا ۵۵ سال سن، شایع است. به عقیده ی متخصصین، علت درد پایین کمر با نحوه ی عملکرد استخوان ها، ماهیچه ها و تاندون های کمر در ارتباط می باشد. کمر درد می تواند در اثر مشکلات مربوط به استخوان های ستون فقرات، دیسک های بین مهره ای، رباط های اطراف ستون فقرات و دیسک های آن، قوس زیاد کمر، نخاع و اعصاب خارج شده از آن، ماهیچه های کمر و شکم، اندام درونی بدن و همچنین پوست اطراف ناحیه ی کمر ایجاد شود. درد در پشت بدن، می تواند در اثر اختلالات مربوط به آئورت، تومور های درون سینه و یا التهاب ستون فقرات ایجاد شود.

شناخت علائم کمر دردهای حاد و مزمن

 

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

کمر درد خودش یک علامت و نشانه است. اما درد کمر ممکن است به شکل های مختلفی بروز کند. علائمی که فرد در خود مشاهده می کند بسته به نوع آسیب و محل آسیب در ستون فقرات می تواند به صورت های متفاوتی باشد.
کمردرد ممکن است حاد یا مزمن باشد. درد حاد به دردی گفته میشود که برای 4 تا 6 هفته طول کشیده است اما درد های مزمن برای زمان بسیاری طولانی تری ( گاهی در طول عمر شخص) ادامه دار بوده است. افرادی که دارای درد مزمن کمر هستند ممکن است در مقاطعی درد حاد کمر را نیز تجربه کنند.
کمردرد ممکن است ناگهانی و با حالت تیر کشنده باشد یا ممکن است خفیف باشد و به طور مبهمی حس شود. ممکن است درد کمر هنگام حرکت کردن حس شود یا تنها در هنگام سرفه کردن یا عطسه کردن شخص حس شود.
احتمال دارد همراه با درد کمر در دست یا پای خود احساس گزگز یا مورمور یا بی حسی کنید. ممکن است درد کمر شما تا پاها ادامه داشته باشد که در این صورت می تواند در اثر تحریک عصب سیاتیک باشد.

مراجعه به پزشک برای درمان کمر درد

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

در صورتی که همراه با درد کمر یکی از علائم زیر را مشاهده کردید لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید :
• تب و یا کاهش وزن
• احساس کرختی یا بیحسی در پاها
• عدم توانایی کنترل ادرار و مدفوع
• دردی که به طور چشمگیری در حال شدت یافتن است.
• دردی که مانع از انجام کارهای روزانه شما می شود.
• احساس کرختی و بی حسی یا گزگز در دست ها
• پیامد های ناشی از وارد شدن ضربه ای با سرعت بالا مانند تصادف
در هنگام معاینه پزشک سولاتی از شما می پرسد و برخی معاینات فیزیکی را روی شما انجام می دهد تا به دلیل اصلی درد کمر شما پی ببرد و یک برنامه درمانی مناسب برای درمان آن و کنترل علائم شما تا زمان بهبودی کامل تدوین کند. ممکن است برای تشخیص علت درد کمر علاوه بر معاینه فیزیکی نیاز به انجام آزمایشات عکسبرداری از جمه عکسبرداری اشعه ایکس ، یا سی تی اسکن نیز باشد.

دلایل بروز کمر درد

کمر انسان، ساختار پیچیده ای از ماهیچه ها، رباط ها، تاندون ها، دیسک ها و استخوان ها می باشد. قطعات ستون فقرات ما، توسط پد های غضروف مانندی به یکدیگر متصل شده اند. ایجاد مشکل در هر یک از موارد مذکور، می تواند منجر به انواع کمردرد شود. در برخی از موارد کمر درد نیز، علت آن هیچ گاه معلوم نمی شود.

۱ - کشیدگی عضلات کمر

شایع ترین علت کمر درد کشیدگی عضلات کمر می باشد که عبارت اند از :
• ماهیچه های کشیده شده
• رباط های کشیده شده
• بلند کردن نادرست اجسام
• بلند کردم اجسام بسیار سنگین
• انجام حرکات ناگهانی و نامناسب
• اسپاسم عضلانی

۲- مشکلات ساختاری ستون فقرات

مشکلات ساختاری نیز می توانند باعث عوارض کمر درد شوند که عبارتند از:
پارگی دیسک کمر : بین هر دو مهره از ستون فقرات ما، یک دیسک ضربه گیر قرار دارد. اگر این دیسک پاره شود، فشار وارد بر اعصاب زیاد شده و منجر به کمر درد خواهد شد.
بیرون زدگی دیسک کمر: درست مانند یک دیسک پاره شده، دیسک کمر بیرون زده نیز می تواند باعث وارد شدن فشار اضافی به اعصاب گردد. گاهی اوقات تشخیص علایم دیسک کمر و بیرون‌زدگی دیسک از سایر مشکلات کمر دشوار است. به همین دلیل یک معاینه‌ی سر تا پا و کامل عضلانی-اسکلتی، عصبی برای شما انجام می‌شود.
درگیر شدن عصب سیاتیک: درد شدید که از طریق کمر به پشت پا ها سرایت می کند. این درد به دلیل بیرون زدگی یا پارگی دیسک کمر ایجاد می شود.
آرتروز: بیماران مبتلا به استئو آرتریت معمولا از مشکلات مربوط به مفاصل ران ها، کمر، زانو ها و دست ها رنج می برند. در برخی موارد ممکن است فرد به تنگی کانال نخاعی نیز مبتلا گردد . در طی این عارضه، فضای اطراف نخاع کوچک تر و کوچک تر می شود. اسپينال استنوزيس يا تنگي کانال نخاعي اصطلاحي است که براي توصيف تنگ شدن کانال نخاع به کار مي‌رود. تنگی کانال نخاعی کمر در افرادي که سن بالاتر از ۶۰ سال دارند، از شيوع بيشتري برخوردار است. اما ممکن است در افراد جوان‌تري که کانال نخاعي آنها به طور مادرزادي کوچکتر از حالت طبيعي است نيز مشاهده شود. تنگي کانال نخاعي معمولاً باعث بروز کمر درد و درد پا مي‌شود که شدت آن در زمان انجام فعاليت‌هايي از قبيل پياده‌وري، کم و زياد مي‌شود.
خمیدگی غیر عادی ستون فقرات: اگر قوس ستون فقرات به صورت غیر عادی در آید، احتمال مبتلا شدن فرد به کمر درد بیشتر خواهد بود. برای مثال می توان به گودی کمر و اسکولیوز اشاره کرد که در طی آن، ستون فقرات دچار قوس به سمت چپ یا راست می شود.
پوکی استخوان :به علت پوکی استخوان، استخوان ها از قبیل مهره های ستون فقرات، متخلخل و شکننده شده و خطر ایجاد شکستگی ها در اثر فشار افزایش می یابد.
در زیر، برخی دیگر از عوامل ایجاد کمر درد آمده اند :
سندرم دم اسبی: ناحیه ی دم اسبی، تجمعی از ریشه های عصبی نخاعی است که از انتهای پایینی نخاع خارج می شوند. افراد مبتلا به سندرم دم اسبی، علت کمردرد از نوعی درد مبهم در کمر و ناحیه ی بالای باسن شده و همچنین ممکن است در باسن، اندام تناسلی و ران ها، دچار بی حسی گردند. در برخی موارد، در عملکرد روده ها و مثانه نیز اختلال ایجاد می شود.
سرطان ستون فقرات : ایجاد یک تومور در ستون فقرات، می تواند باعث وارد شدن فشار بر روی اعصاب و در نتیجه کمر درد شود.
عفونت ستون فقرات : اگر شخص دچار تب به همراه یک ناحیه ی حساس و گرم در پشت کمر خود باشد، احتمال وجود عفونت در ستون فقرات او وجود دارد.
دیگر عفونت ها: بیماری های التهابی ناحیه ی لگن (در خانم ها) و یا عفونت مثانه یا کلیه ها.
اختلالات خواب: افراد مبتلا به اختلالات مربوط به خواب، شانس بیشتری برای مبتلا شدن به کمر درد دارند.
زونا : نوعی عفونت که می تواند اعصاب را تحت تاثیر قرار دهد.
تشک نامناسب: اگر یک تشک نتواند اعضای خاصی از بدن را حمایت کرده و ستون فقرات را مستقیم نگاه دارد، خطر ابتلا به علت کمر درد بیشتر خواهد شد.


۳- فعالیت های روزانه و یا حالت نامناسب بدن

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

کمر درد همچنین می تواند در اثر برخی فعالیت های روزانه و یا حالت نامناسب بدن ایجاد شود. برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد :
• خم شدن به صورت نامناسب
• هل دادن یک جسم
• کشیدن یک جسم
• حمل کردن یک جسم
• بلند کردن یک جسم
• ایستادن برای مدت زمان های طولانی
• خم شدن برای مدت زمان های طولانی
• چرخیدن
• وجود تنش در ماهیچه ها
• کشیدن بیش از حد بدن
• نشستن در یک حالت قوز کرده برای مدت زمان های طولانی (برای مثال به هنگام رانندگی)
• رانندگی کردن برای مدت زمان های طولانی (حتی اگر فرد قوز نکرده باشد)

درمان فیزیوتراپی کمر

امروزه یکی از درمان های رایج مشکلات کمر، فیزیوتراپی است که با کاهش فشار بر روی فقرات کمری و آموزش صحیح تمرینات و وضعیت ها به بیمار، بسیاری از علایم فرد کنترل می شود. درمان در فیزیوتراپی شامل استفاده از تحریکات و جریان ها به منظور کاهش درد و التهاب می باشد.

فواید و عوارض فیزیوتراپی کمر چیست؟

هنگام بروز کمردرد با مراجعه به فیزیوتراپیست و ارزیابی دقیق و انجام صحیح درمان، تا حد زیادی می توان کمردرد را برطرف کرد و با آموزش نحوه صحیح وضعیت بدن در حین فعالیت های روزمره و مربوط به شغل، از بازگشت مجدد علائم جلوگیری کرد. گاهی برخی از دفرمیتی های اسکلتی عضلانی و ضعف عضلات و عدم هماهنگی بین فعالیت آنها، باعث بروز کمردرد می شوند که معمولا بیمار از وجود آنها آگاه نیست که با مراجعه به فیزیوتراپی این اختلالات مشخص شده و تا حد زیادی اصلاح می شوند.فیزیوتراپی کمر معمولا عارضه ای برای بیمار ندارد. در صورتی که بیمار شرایط خاصی مانند استفاده از باتری قبلی، سمعک، سابقه ی وجود تومور یا بدخیمی در بدن، بارداری و بیماری های خاص داشته باشد قبل از شروع درمان، باید درمانگر خود را مطلع نموده که از عوارض احتمالی استفاده از برخی دستگاه های فیزیوتراپی جلوگیری به عمل آید.

 روش های درمانی فیزیوتراپی کمر

درمان های فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی کمر درد شامل دو دسته فعال و منفعل می شود. درمان های منفعل معمولا به کمک دستگاه ها و یا درمان های دستی به ریلکس کردن عضلات و کاهش درد کمک میکند به همین منظور در ابتدای درمان، از روش های منفعل برای بهبود وضعیت فرد استفاده می شود و هدف این است که بیمار برای انجام درمان های فعال آماده شود. درمان های فعال، تمرینات و حرکاتی هستند که کمر شما را تقویت می کنند و از بروز مجدد کمر درد جلوگیری می کنند.

روش های درمانی منفعل

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

درمان های منفعل شامل موارد مختلفی است که برخی از مهمترین آن ها در ادامه آمده است :

ماساژ :

بر طرف کردن گرفتگی های مزمن در عضلات کمر و برطرف کردن تنش وارد شده به عضلات بر اثر فعالیت های روزانه هدف اصلی ماساژ درمانی کمردرد و ماساژ ستون فقرات می باشد.

درمان های دستی :

فیزیوتراپ ها از بسیاری از تکنیک های درمان دستی و جااندازی برای بهبود عمکرد مفاصل و بافت های مربوطه ( عضلات ، رباط ها ، تاندون ها و کپسول های مفصلی) استفاده می کنند.

سرما و گرما درمانی :

سرما درمانی یا به اصطلاح کرایوتراپی برای کاهش سرعت جریان خون در ناحیه آسیب دیده به منظور کاهش التهاب ، گرفتگی عضلات و درد استفاده می شود. سرما درمانی از طریق گذاشتن کمپرس سرد یا انجام ماساژ سرد انجام می شود. روش دیگر سرما درمانی استفاده از اسپری مخصوص به نام فلورومتان در محل آسیب است و برخی دیگر از بیماران به وسیله ی گرما درمانی مانند استفاده از کیسه ی آب گرم نتیجه ی بهتری می گیرند.

الکتروتراپی با دستگاه TENS:

توسط این دستگاه ماهیچه های شما با ارسال یک جریان الکتریکی ایمن به آن ، تحریک می شود . این روش به کاهش گرفتگی کمر و افزایش ترشح اندورفین و ترشح طبیعی مواد تسکین دهنده درد در محل آسیب کمک می کند.

استفاده از فراصوت و یا اولتراسوند :

اولتراسوند با افزایش جریان خون به کاهش گرفتگی عضله ، تورم و خشکی مفاصل و تسکین درد کمک می کند. اولتراسوند در فیزیوتراپی با فرستادن امواجی به عضلات و به وجود آمدن گرما انجام می شود که به بالا رفتن جریان خون و تسریع بهبودی کمک می کند. فراصوت مخصوصا برای از بین بردن درد های حاد و همچنین تسریع بهبودی بافت ها کاربرد دارد.

طب سوزنی:

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

یک نوع روش درمان باستانی در چین که در طی آن، سوزن های نوک تیزی را در مناطق مختلفی از بدن فرو می کنند. نشان داده شده است که این عمل می تواند در کاهش کمر درد موثر باشد. فیزیو تراپیست ها توصیه می کنند که یک دوره ی درمانی طب سوزنی باید حداکثر ۱۰ جلسه بوده و در یک دوره ی زمانی حداکثر ۱۲ هفته ای صورت بگیرد.

لیزر پر توان:

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

لیزر پر توان روشی است که در طی آن، نور پر قدرت لیزر به بافت تابانده می شود. این عمل به بهبود جراحت ها کمک کرده و درد را کاهش می دهد.
اثر لیزر پر توان به صورت نوری بوده و گرمایی نخواهد داشت. لیزر پر توان به تولید مولکول ATP (منبع انرژی تمامی سلول های بدن) کمک کرده و بنابراین به سلول ها در جهت رسیدن به شرایط مطلوب برای فرایند بهبودی کمک می کند.
از لیزر پر توان برای افزایش سرعت و کیفیت بهبودی بافت، افزایش قدرت کشسانی آن و همچنین کاهش التهاب و از بین بردن درد استفاده می شود. واژه ی فنی که معمولا برای توصیف این گونه از روش های درمانی استفاده می شود، "تحریک زیستی نوری" می باشد.

تراکشن ستون فقرات:

تراکشن ستون فقرات، آن را کشیده و فشار را از روی دیسک های آن بر می دارد. این کار ستون فقرات را صاف کرده و توانایی بدن برای درمان خود را بالا می برد. از تراکشن ستون فقرات برای درمان فتق دیسک، سیاتیک، بیماری های تخریب گر دیسک، اعصاب پینچ شده (تحت فشار) و بسیاری دیگر از عارضه های مربوط به کمر استفاده می شود.
تراکشن ستون فقرات، بسته به نیاز های هر بیمار، ممکن است به صورت دستی یا مکانیکی و به کمک ابزار آلات انجام شود. در تراکشن دستی ستون فقرات، یک فیزیو تراپیست با استفاده از دست های خود، ستون فقرات بیمار را در حالت کشیده شده قرار می دهد. سپس او با استفاده از دست های خود به مفاصل و ماهیچه ها فشار وارد کرده و فاصله ی میان مهره ها را افزایش می دهد.
در تراکشن مکانیکی ستون فقرات، بیمار بر روی یک تخت خوابیده و ستون فقرات او به وسیله ی ابزار های مخصوصی کشیده می شوند. یک فیزیو تراپیست تعدای طناب، قلاب و قرقره را به بیمار متصل کرده و بدین ترتیب با کشیدن ستون فقرات او، فشار را به صورت مکانیکی کاهش می دهد.

روش های درمانی فعال

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

در قسمت درمان با روش های فعال فیزیوتراپی بعد از دیسک کمر، فیزیوتراپیست تمرینات و حرکات بسیاری به شما آموزش می دهد . انجام این تمرینات به منظور بهبودی انعطاف پذیری، قدرت عضلانی ، ثبات عضلانی و تعادل و افزایش دامنه حرکتی مفاصل ستون فقرات می باشد. برنامه تمرینی برای هر شخص متفاوت است و با توجه به وضعیت او و همچنین سوابق پزشکی او تدوین شده است. ممکن است تمریناتی که فیزیوتراپ برای کمر درد شما پیشنهاد کرده است برای درمان کمر درد شخص دیگری مناسب نباشد چرا که ممکن است علت اصلی کمر درد شما با شخص دیگر کاملا متفاوت باشد.

آموزش فیزیوتراپی کمر

بخش مهم آموزش، تمرینات درمانی در منزل و همچنین آموزش وضعیت های مناسب در هنگام خواب، نشستن، بلند کردن اشیا و ... است زیرا یکی از عواملی که موجب ایجاد درد کمر می شود، نحوه زندگی فرد است و چون کمر عضویست که در بیشتر افراد در معرض فشار و آسیب قرار دارد، وضعیت های نامناسبی که روزانه فرد در محل کار و در خانه به خود میگیرد، شانس ابتلا به مشکلات کمری را افزایش می دهد. آموزش های دیگری همچون آزاد سازی گرفتگی های عضلانی در منزل و وضعیت های کشش نیز به فرد داده می شود.
بعضی از روش‌های گوناگون ارائه تمرین‌ها عبارت‌اند از:
• برنامه تمرین خانگی با پیشرفت فردی در زمان مناسب
• آب درمانی
• برنامه تمرینی فردی یا گروهی چند نفره

مدت زمان بهبود کمر درد چقدر است؟

باور رایج این است که اکثر بیماران دچار کمر درد حاد پس از ۴ تا ۶ هفته با درمان یا بدون درمان کاملاً بهبود خواهند یافت. اگرچه بهره‌گیری از درمان‌های گوناگون دوران بهبود را کوتاه می‌کند، اما پیش‌آگهی بیماران استفاده کننده از چنین درمان‌هایی این است که دوران بهبود طولانی‌تر از حد تخمین زده شده در گذشته است. طولانی بودن دوران بهبود حاکی از این است که کمر درد غالباً عارضه‌ای طولانی مدت و قابل توجه است. در واقع کمر درد پس از سر درد بیشترین رواج را در میان عارضه‌های عصب‌شناختی دارد. مصرف دارو، استراحت و روش های دیگر در تسکین درد مؤثر است. نکته مهم مراجعه سریع بیمار به متخصص است تا بهترین نتیجه به دست آید، دوره درمان تا حد امکان کوتاه شود و از مزمن شدن مشکل جلوگیری شود.
تمرین و ورزش کردن به دلیل کمک به بازیابی دامنه حرکتی و تقویت عضله‌های کمر و شکم نقش مؤثری را در تسریع بهبود بیمار ایفا می‌کند.

هزینه فیزیوتراپی کمر چقدر است؟

در بخش درمان عوامل متفاوتی در قیمت گذاری خدمات تاثیر دارد. تعرفه ی اولیه در مورد هرکدام از خدمات متفاوت فیزیوتراپی کمر از طرف وزارت بهداشت و انجمن فیزیوتراپی ابلاغ شده و با توجه به هر جلسه ی بیمار و تشخیص پزشک و تعداد خدمات ارایه شده، قیمت هر جلسه متفاوت است و یک قیمت ثابت نیست. ارزش گذاری خدمات کاملا بر اساس تعرفه صورت گرفته وب یمار میتواند در صورت داشتن بیمه تکمیلی، تا سقف پوشش، بیمه ی خود را استفاده نماید.

بایدها و نبایدها در زمان کمر درد

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر

هنگام مواجهه با نخستین نشانه کمر درد باید چند نکته را رعایت کرد تا درد پس از مدتی کوتاه تسکین بیابد.
• فعال ماندن: اگرچه در تخت خواب ماندن وسوسه برانگیز است، اما باید تا حد امکان و تا جایی که باعث ناراحتی شود، فعال بمانید تا مانع سفتی و خشکی شوید و گرفتگی عضلانی را کاهش دهید. متخصص فیزیوتراپی برنامه تمرین ملایمی را متناسب با شرایط هر بیمار طرح‌ریزی می‌کند و به تدریج تمرین‌ها را پیشرفته‌تر می‌کند تا در نهایت عملکرد طبیعی در کمترین زمان ممکن بازیافته شود.
• گرم کردن: فایده گرما برای تسکین درد و بهبود عملکرد در ۴۸ ساعت نخست پس از بروز کمر درد به اثبات رسیده است. قرار دادن کیسه‌ گندم داغ یا بطری آب داغ از جمله روش‌های گرم کردن کمر محسوب می‌شود. به خاطر داشته باشید حتماً دمای کمپرس را پیش از قرار دادن آن بر روی کمر کنترل کنید تا بیش از حد کم یا زیاد نباشد.
• یافتن موقعیت‌های راحت: اگرچه باید در مراحل اولیه کمر درد تا حد امکان فعال بود، اما گاهی نیز باید دراز کشید یا نشست. بنابراین موقعیت‌هایی را بیابید که بیشترین احساس راحتی را در آنها، به ویژه هنگام خوابیدن، داشته باشید. قرار دادن بالشت زیر زانوها هنگام به پشت خوابیدن یا بین زانوها هنگام به پهلو دراز کشیدن از کمر حمایت می‌کند و درد را تسکین می‌دهد. کمر باید هنگام نشستن تکیه‌گاه داشته باشد، برای این کار می‌توان حوله لوله شده‌ای را پشت قوس کوچک کمر قرار داد.
• مثبت‌اندیش باشید: کمر درد عارضه‌ای ناتوان کننده و اضطراب‌آور است، مهم این است ک همه خاطر بسپارید که پس از چندی بهبود خواهید یافت. درمان مناسب، حرکت بدون درد و طبیعی را ممکن می‌سازد و قدرت عضله‌های اصلی حمایت کننده اطراف ستون فقرات را افزایش می‌دهد.

 

خواندن 652 دفعه

نظر دادن

دریافت نوبت فیزیوتراپی

دریافت نوبت اینترنتی

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دکتر راستگو

قیطریه، انتهای بلوار اندرزگو، خیابان برادران سلیمانی غربی، پلاک 122، ساختمان پزشکان حکیم، طبقه 2 واحد 10

02122398250

ساعات کاری کلینیک

  • شنبه : 7:00 - 18:00
  • یکشنبه: 7:00 - 18:00
  • دوشنبه : 7:00 - 18:00
  • سه شنبه: 7:00 - 18:00
  • چهارشنبه: 7:00 - 18:00
  • پنج شنبه: 7:00 - 16:00