فیزیوتراپی کف لگن
فیزیوتراپی کف لگن
کلینیک

فیزیوتراپی کف لگن، درمان اختلالات و ضعف عضلات لگن

نوشته شده توسط
دوشنبه, 14 آبان 1397 ساعت 17:50
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

اختلالات عملکرد کف لگن و درمان فیزیوتراپی آن

[بازگشت به بالا]

تصویر آناتومی کف لگن
تصویر آناتومی کف لگن

کف لگن مجموعه ای از احشا همانند مثانه، رکتوم، ارگان های جنسی است که در لگن واقع می باشند و توسط شماری از عضلات که دیواره های این آن را تشکیل می دهند مورد حمایت هستند.
اختلال عملکرد عضلات کف لگن طیف وسیعی از مشکلات و بیماری ها را می تواند شامل شود. این اختلالات معمولا به دو صورت ضعف عضلانی و یا اسپاسم (سفتی) بیش از حد عضلات و عدم توانایی ریلکس (شل) کردن آنها بروز می کند. به طور مثال با افزایش سن یا در خانم ها در پی زایمان های متعدد ایجاد ضعف در عضلات کف لگن می تواند سبب بروز بی اختیاری ادرار استرسی و نیز افتادگی (پرولاپس) عناصر موجود در کف لگن همانند مثانه، رحم یا روده گردد. در مشکلاتی همانند یبوست عملکردی و نیز برخی از موارد دردهای لگنی اسپاسم (سفتی) در عضلات کف لگن وجود دارد و بیمار قادر به شل کردن این عضلات نیست.

مشکلات و عوارض ناشی از ضعف عضلات کف لگن

اختلال عملکرد عضلات کف لگن طیف وسیعی از مشکلات و بیماری ها را می تواند شامل شود. این اختلالات معمولا به دو صورت ضعف عضلانی و یا اسپاسم (سفتی) بیش از حد عضلات و عدم توانایی ریلکس (شل) کردن آنها بروز می کند.

دلایل ضعف عضلات کف لگن

با افزایش سن یا در خانم ها در پی زایمان های متعدد ایجاد ضعف در عضلات کف لگن می تواند سبب بروز بی اختیاری ادرار استرسی و نیز افتادگی (پرولاپس) عناصر موجود در کف لگن همانند مثانه، رحم یا روده گردد. در مشکلاتی همانند یبوست عملکردی و نیز برخی از موارد دردهای لگنی اسپاسم (سفتی) در عضلات کف لگن وجود دارد و بیمار قادر به شل کردن این عضلات نیست.

فیزیوتراپی لگن

فیزیوتراپـی در درمـان اختـالات عملکـردی کف لگن تاثیر بسـزایی دارد. از جمله:

 1. انواع بی اختیاری های ادرار، مدفوع و گاز
 2. تکرر ادرار
 3. یبوست
 4. پرولاپس احشاء لگنی(درجه 1 و 2)
 5. اختالات جنسی در مردان و زنان (dyspareunia, erectal dysfunction, vaginismus)
 6. دیسسینرژی عضات ناحیه رکتال (آنیسموس)
 7. واژینیسموس
 8. انواع پرولاپس (افتادگی) از جمله افتادگی رحم، مثانه و روده
 9. درگیری هـای مایوفاشـیال و تریگرپوینت هـا در عضـلات ناحیـه لگن و کـف لگن
 10. نورالژی پودندال
 11. سندروم مثانه ی دردناک
 12. عـوارض دوران بارداری و پس از زایمان (از قبیل درگیـری مفصـل سـاکروایلیاک و سـتون فقرات، دیاسـتاز رکتـی و سـایر اختـالات عضلانـی- اسـکلتی ایـن ناحیه)
 13. دردهای غیر ارگانیک ناحیه ی لگنی
 14. اختالات عملکردی ناحیه ی لومبوپلویک، عدم تعادل عضلانی، اختالات مفصلی و گیرافتادگی های عصب در ناحیه ی لگنی

 

بی اختیاری ادرار، مدفوع و گاز (Incontinence)

[بازگشت به بالا]

بی اختیاری (Incontinence)
بی اختیاری (Incontinence)

بی اختیاری به معنای خروج غیر ارادی ادرار یا مدفوع یا هر دو است.

از نظر فیزیوتراپی اختلالات کنترل دفع ازجنبه های مختلف قابل ارزیابی و درمان است. فیزیوتراپیست کف لگن پس از توجه به نتایج معاینات پزشک متخصص، اقدام به ارزیابی و درمان این بیماران می کند. او بر اساس یافته های موجود، مدالیته ها، روش ها و تمرینات مناسب را انتخاب می نماید. شواهد و تحقیقات بسیاری، آموزش عضلات کف لگن را به عنوان خط اول درمان در انواع بی اختیاری مطرح می نمایند.

 

انواع بی اختیاری ادراری (Urinary Incontinence)

[بازگشت به بالا]

بی اختیاری ادراری بسته به علایم و علل ایجاد آن به انواع مختلفی طبقه بندی می شود. در اینجا به انواع شایع بی اختیاری ادراری اشاره می شود.

1. بی اختیاری استرسی ادرار (Stress Incontinence)

در این نوع بی اختیاری خروج غیر ارادی ادرار به دنبال فعالیت فیزیکی که منجر به افزایش فشار شکمی می شود مانند عطسه کردن، سرفه کردن، خندیدن و بلند کردن جسم سنگین اتفاق می افتد.

2. بی اختیاری اورژانسی ادرار (Urge Incontinence)

در این نوع از بی اختیاری بیمار دائما احساس فوریت برای تخلیه مثانه دارد. این حس فوریت به میزان وجود ادرار در مثانه بستگی ندارد. بدین معنا که حتی با وجود مقدار کم ادرار در مثانه بیمار حس فوریت و اضطرار برای تخلیه دارد و این مساله می تواند باعث خروج سریع ادرار از مثانه شود.

3. بی اختیاری مختلط ادرار (Mixed Incontinence)

در این نوع از بی اختیاری ادرار، بیمار مجموع علایم بی اختیاری های استرسی و اورژانسی را بروز می دهد.
لازم به ذکر است که تمام انواع بی اختیاری عنوان شده با انجام فیزیوتراپی کف لگن، رفتار درمانی و بیوفیدبک تراپی به خوبی قابل درمان است.

اختلالات مربوط به سیستم دفع

[بازگشت به بالا]

فیزیوتراپی کف لگن برای درمان اختلالات مربوط سیستم دفع شامل بی اختیاری های دفع و یبوست مفید است.

1. بی اختیاری های دفع مدفوع (Fecal Incontinence)

بی اختیاری های دفع مدفوع (Fecal Incontinence)
بی اختیاری های دفع مدفوع (Fecal Incontinence)

بی اختیاری های دفع مدفوع به دلایلی نظیر بروز اختلال در سیستم انقباض عضلات کف لگن بر اثر آسیب های زایمان، تغییرات هورمونی، افزایش سن، انجام برخی از اعمال جراحی در ناحیه کف لگن (همانند جراحی بستن فیستول) و یا ابتلا به یبوست های طولانی مدت ایجاد می شود.

بی اختیاری دفع در سه گروه طبقه بندی می شود:

 • گروه یک: خروج غیر اردی گاز معده
 • گروه دو: خروج غیر اردی گاز معده و مدفوع نرم
 • گروه سه: خروج غیر ارادی مدفوع سفت

2. یبوست عملکردی (Functional Constipation)

یکی از اختلالات کف لگن که به علت عدم هماهنگی عضلات هنگام دفع رخ می دهد، یبوست عملکردی است. در این اختلال بیمار قادر به شل کردن عضلات ناحیه در هنگانم انجام دفع نیست و حالتی مانند گیر افتادگی مدفوع به رغم زور زدن زیاد را تجربه می کند.
زور زدن های زیاد و طولانی و نیز به وجود آمدن آزردگی هایی در ناحیه مقعد همانند شقاق (fissure) سبب بدتر شدن اسپاسم عضلات ناحیه و در نتیجه تشدید و ادامه یافتن یبوست بیمار می شود.

با توجه به اینکه یبوست عملکردی مزمن با منشأ کف لگن، شکلی از اختال رفتاری است، بنابراین با استفاده از بیوفیدبک تراپی، که یکی از درمان های رایج آموزش رفتاری می باشد، اصلاح پذیر است. تکنیک های دستی (شامل ریلیز احشا و فاشیای ناحیه لگنی) و ماساژ نیز در کنار آموزش های رفتاری و تغذیه ای، برای بهبود حرکات روده ای در بیماران مبتلا به یبوست بسیار مفید می باشد. مطالعات نشان می دهد که تحریکات الکتریکی کولون باعث بهبود
حرکات روده ها می شود و می تواند در ، خصوصا در slow-transit درمان یبوست از نوع ناحیه کولون سیگمویید موثر واقع شود.

فیزیوتراپی بی اختیاری ها و یبوست

[بازگشت به بالا]

فیزیوتراپی بی اختیاری ها و یبوست
فیزیوتراپی بی اختیاری ها و یبوست

یکی از درمان های موثر و بدون عارضه در بی اختیاری های ادرار و مدفوع و یبوست های عملکردی درمان فیزیوتراپی و بیوفیدبک تراپی با استفاده از تحریک های الکتریکی، رفتار درمانی، درمان های دستی و ورزش های اختصاصی می باشد.
در فیزیوتراپی کف لگن، فیزیوتراپیست پس از انجام معاینه و ارزیابی کامل بیمار در جلسه اول مشکل بیمار و هدف از درمان را مشخص می سازد. سپس با توجه به تشخیص بیماری، درمان فیزیوتراپی لازم انجام می شود. روش های فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن شامل موارد زیر می شود:

 • آموزش و رفتار درمانی
 • استفاده از تحریکات الکتریکی یا مغناطیسی
 • بیوفیدبک تراپی
 • آموزش ورزش های اختصاصی جهت تقویت یا شل سازی عضلات
 • ماساژ و درمان های دستی تخصصی

به طور مثال با استفاده از الکترودهای شخصی که روی پوست و یا درون واژن یا مقعد بیمار قرار می گیرند، جریان الکتریکی با هدف تقویت عضلات و یا رفع اسپاسم این عضلات اعمال می شود و همچنین با استفاده از بیوفیدبک فعالیت عضلانی (EMG بیوفیدبک( ورزشهای تقویتی مخصوص این عضلات (ورزش های کگل) و تمرین های شل سازی اختصاصی به بیمار آموزش داده می شود. همچنین با استفاده از درمان های دستی همانند ماساژهای تخصصی می تواند سفتی ها و گرفتگی های عضلانی که منشا دردهای ناحیه کف لگن و کمر هستند را برطرف سازد.

لازم به ذکر است که اغلب برای درمان اختلالات کف لگن انجام مجموعه ای از درمان های فیزیوتراپی ذکر شده علاوه بر دارو درمانی و رعایت رژیم غذایی ضروری است.

بیوفیدبک چیست؟

[بازگشت به بالا]

بیوفیدبک یکی از ابزارهای درمانی در فیزیوتراپی است. در این روش درمانی بیمار در روند درمان خود نقش مهمی ایفا می کند. به نحوی که با استفاده از بیوفیدبک (EMG بیوفیدبک(، فعالیت عضلانی به شکل صوتی و بینایی به بیمار نشان داده می شود و او چگونگی انقباض و یا شل سازی عضلات عمقی کف لگن را می آموزد. در نهایت با تقویت عضلات کف لگن و به کارگیری آموزش های داده شده در فعالیت های روزانه بیمار بهبود می یابد.

مدت و فرکانس درمان با بیوفیدبک برای درمان اختلالات کف لگن

[بازگشت به بالا]

همانند تمام روش های درمانی، طول درمان از فردی به فرد دیگر با توجه به تشخیص و شدت علائم متفاوت است. حداقل زمان لازم برای ایجاد یک تغییر مطلوب در بیماران مبتلا به اختلالات کف لگن در حدود 6 هفته است. در برخی از موارد درمان طولانی تر لازم است. به طور معمول 2 تا 3 بار در هفته انجام فیزیوتراپی عضلات کف لگن مورد نیاز می باشد. در صورت همکاری مناسب بیمار با فیزیوتراپیست و روند درمان، بهبودی علائم طی 3 تا 6 ماه حاصل می شود.

هزینه درمان با بیوفیدبک برای درمان اختلالات کف لگن

[بازگشت به بالا]

درمان با بیوفیدبک برای اختلالات کف لگن در کتابچه تعرفه های درمانی کشور تعریف شده و دارای تعرفه مصوب است. البته هیچ یک از بیمه های پایه هزینه این درمان را پوشش نمی دهند. بیماران محترم تحت پوشش بیمه های تکمیلی می توانند هزینه درمان را از بیمه تکمیلی دریافت کنند.

آیا میدانید که
آیا میدانید که
 • فیزیوتراپی و بیوفیدبک تراپی یک درمان موثر برای بی اختیاری ادرار و مدفوع متعاقب زایمان است
 • فیزیوتراپی و بیوفیدبک تراپی یک درمان موثر برای برخی از انواع شب ادراری در کودکان است
 • فیزیوتراپی و بیوفیدبک تراپی روش اصلی درمان یبوست عملکردی است
 • درصد قابل توجهی از دردهای ناحیه لگن و نشیمن گاه مربوط به اختلالات کف لگن است و فیزیوتراپی و بیوفیدبک تراپی بهترین درمان برای این مشکلات است
 • افرادی که در هنگام خندیدن یا عطسه و سرفه کردن دچار ریزش ادرار می شوند یا احساس فوریت برای تخلیه ادرار دارند، مبتلا به نوعی از بی اختیاری ادرار هستند و درمان آنها فیزیوتراپی و بیوفیدبک تراپی تخصصی کف لگن است

 

درد مزمن کف لگن

سـندرم درد مایوفاشـیال یکی از مشکات شایع در ناحیـه کـف لگن بـوده و از عوامل ایجـاد کننده آن شـد. )می با Trigger Points وجـود نقاط ماشـه ای ( نقاط ماشه ای به خصوص درعضلات اوبتراتورداخلی و پریفورمیس بسیار شایع هستند. فیزیوتراپیست می تواند با استفاده از تکنیک های دستی (مثل ریلیز میوفاشیال) یا دیگر روش های )dry needling آزادسازی نقاط ماشه ای (مثل باعث کاهش درد و بهبود عملکرد در ناحیه کف لگن گردد. از طرفی چنانـچه اختـالات اسکلتی-عضلانی در ناحیــه لومبوپلـویک وجود داشته باشد، با روش های موبیلیزیشن، منیپولیشن، ، ورزش های muscle energy technique)MET( تقویتی و کشش های فعال و غیر فعال، اصاح آن امکان پذیر است و منجر به کاهش استرس های غیر طبیعی وارده برکف لگن می شود.

 

پرولاپس احشاء لگنی

بــر اســاس تحقیقــات انجــام شــده، فیزیوتراپــی عضـلـات کف لگن در پرولاپس احشــاء لگنــی گریــد 1 و 2 ، افزایــش قــدرت و اســتقامت عضــلات کــف لگــن، کاهش سایز urogenital hiatus ، بالارفتــن آمپــول رکتــوم وگــردن مثانــه، کاهــش حــس بیــرون زدگــی و ســنگینی واژن تا 56 درصــد، بهبودکیفیــت زندگــی، بهبــود عملکرد و افزایــش رضایــت جنســی افــراد مبتــلا می گــردد. فیزیوتراپیست های کف لگن با اصلاح سبک زندگی، آموزش و تقویت عضلات ضعیف کف لگن، حمایت ارگان ها را در این ناحیه افزایش می دهند. فیزیوتراپی درمرحله ی بعد ازجراحی با بهبود عملکرد و قدرت عضلات کف لگن، ریسک جراحی مجدد و یا ایجاد پرولاپس مجدد راکاهش می دهد و کیفیت زندگی فرد را بالا می برد.

 

ناباروری

مطالعات اثر مثبت روش ها و مدالیته های تخصصی فیزیوتراپی از جمله منوال تراپی، تمرین درمانی، اولتراسونوگرافی، دیاترمی و ... را در درمان ناباروری تأیید می کنند. فیزیوتراپی کف لگن در بیماری های التهابی لگن، لوله های فالوپ مسدود، سندرم تخمدان پلی کیستیک و اندومتروزیس می تواند موجب تسهیل بارداری گردد. روش های فیزیوتراپی حتی به بیماران IVF نیزکمک کرده و میزان موفقیت درمان را تا 60 درصد بالا می برد.

اختلالات عملکردی کف لگن در کودکان

طیف وسیعی از اختالات دفعی (بی اختیاری ادرار و شب ادراری، بی اختیاری مدفوع، یبوست و ...) در کودکان که به دلالیل مختلف نورولوژیک، آناتومیک و یا فانکشنال ایجاد شده اند با انجام فیزیوتراپی کف لگن درمان پذیر می باشند. براساس شواهد، برای بهبود بی اختیاری های ادراری درکودکان، به درمان جامعی از روشهای فیزیوتراپی شامل: رفتاردرمانی، تمرین درمانی، درمان دستی، بیوفیدبک تراپی و الکتروتراپی نیاز است.

 

ارزیابی

در اولین جلسه، بیمارباید بطور خیلی ساده و واضح با آناتومی و عملکرد ارگان های داخل لگن آشنا گردد. ارزیابی ناحیه ی کف لگن از طریق واژن و رکتوم، لمس خارجی و مشاهده انجام می شود. معاینه ی داخلی کف لگن به فیزیوتراپیست اجازه ارزیابی قدرت، استقامت، هماهنگی و کیفیت عضلات کف لگن را خواهد داد. همچنین ستون فقرات، مفاصل ران، مفاصل ساکروایلیاک، عضات و فاشیای اطراف شکم، ژنیتال خارجی، آنوس، باسن و اطراف ران کاملا بررسی می گردند. براساس یافته های شرح حال و معاینه، پروتکل درمانی طراحی می شود.

 

درمان فیزیوتراپی کف لگن

هدف از درمان دستیابی به افزایش قدرت، تحمل، هماهنگی، ثبات وکنترل کف لگن و ساختارهای عصبی-عضلانی آن به عنوان یک سیستم یکپارچه، می باشد.

 

الکترومیوگرافی سطحی – بیوفیدبک

بیوفیدبک درمانی غیرتهاجمی است که با مشارکت فعال بیمار انجام می شود. در این روش بیمار حین انجام تمرین، در حالیکه انقباض و ریلکسیشن عضات را انجام می دهد، می توانداطاعات دریافت شده از حس گرهای الکترومایوگرافی یا مانومتری را به صورت فیدبک های دیداری یا شنیداری دریافت کند. بنابراین با راهنمایی درمانگر، قادر به یادگیری و کنترل عملکرد مختل شده، می شود. این روش درمانی با آگاه نمودن بیماران نسبت به فعالیت های فیزیولوژیکی که در سطح ناهوشیارانه اتفاق می افتد و فرد درکی از آن ها ندارد، کمک می کند تا بیمار براختال عملکردی خویش آگاهی یافته و کنترل ارادی را بر آن ها افزایش دهد؛ در نتیجه منجر به اصلاح اختلال می شود.

 

تمرینات درمانی برای تقویت عضلات کف لگن

تمرینات درمانی برای تقویت عضلات ضعیف، کشش عضلات سفت، بهبود حرکت و انعطاف پذیری و افزایش استقامت طراحی می شوند. تمرینات انقباضی ساده که به طور متداول به عنوان kegel نامیده می شوند، ناکافی هستند و ممکن است نشانه ها را بدتر کنند. برای مؤثر بودن تمرینات عضلات کف لگن، هماهنگی، زمانبندی و بکارگیری سینرژیک با دیگر عضلات تنه و نیز توانایی برای ریلکس کردن به موقع آن ها ضروری است.

 

آموزش بیماران برای کاهش علائم

آموزش به بیماران با روش های کاربردی، به کاهش علایم آنها کمک می کند. این روش ها شامل: رفتار درمانی (اصلاح عادات دفعی نامناسب)، تغییر در رژیم غذایی، کنترل استرس، اصلاح پاسچر و تغییرات بیومکانیکی با توجه به فعالیت های روزانه می باشند. برای افزایش تأثیر تکنیک های مورد استفاده در کلینیک، بیماران آموزش هایی جهت تمرین درمانی در منزل دریافت می کنند که در نهایت آنها را قادر به پیشرفت مستقل می کند.

 

تکنیک های دستی در فیزیوتراپی کف لگن

برخی از تکنیک های آزادسازی بافت اسکار، نقاط ماشه ای و مایوفاشیال شامل:
Strain-Counter Strain
Visceral Manipulation
Myofascial Release
می باشند. این تکنیک ها باعث ریلکسیشن عضلانی، آزاد کردن مواد زائد بافتی و کاهش درد، کاهش و رفع چسبندگی بافت اسکار، افزایش گردش خون عمومی، آزاد کردن گیرافتادگی عصب و به طور کلی ایجاد حس آرامش در ناحیه کف لگن می گردند.

 

تحریکات الکتریکی و دیگر مدالیته ها

از تحریکات الکتریکی برای کاهش درد، تقویت عضلات، هایپرتروفی عضلات کف لگن، نرمال کردن فعالیت رفلکسی مجرای ادراری تحتانی، افزایش گردش خون عضلات و سیستم مویرگی استفاده می شود. از امواج الکترومغناطیس و لیزر نیز در موارد خاص خود استفاده می گردد.

 

مدت و فرکانس فیزیوتراپی عضلات لگن

طـول درمـان از فـردی بـه فـرد دیگر با توجـه بـه تشـخیص و شـدت نشـانه ها متفاوت اسـت. حداقـل زمـان لازم برای یـک تغییر مطلـوب در بیمـاران مبتا به هفته می باشـد. 6 بی اختیـاری در حـدود ایجـاد تطابق هـای فیزیولوژیـک در بافـت عضلانـی نیازمنـد مـدت زمانـی خـاص هسـتند. تعـداد معمـول جلسـات فیزیوتراپـی کـف لگـن، دو تـا سـه بـار در هفتـه اسـت. در صورتـی کـه بیمـار مـاه 3جلسـات را کامـل نمایـد، ظـرف بهبودی عائم حاصل می شـود. سـپس جهـت حفظ و پایـداری درمان، جلسـات مـاه، 1تقویتـی و نگهدارنـده بـه فاصلـه ماه ویکسـال بعد بـرای بیمار در 6مـاه، 3 نظـر گرفته می شـود. در نهایـت بیمار به مدت دو سال فالو می شود.

 

پیشگیری از اختلالات عملکردی کف لگن

فیزیوتراپیست می تواند با آموزش صحیح و بموقع عضلات کف لگن از بروز بسیاری از اختالات عملکردی این ناحیه پیشگیری نماید. تمرینات و ورزش های خاص عضلات کف لگن توسط فیزیوتراپیست قبل و بعد از زایمان (خصوصا بعد از اولین زایمان) می تواند از بسیاری اختالات عملکردی متعاقب بارداری و زایمان جلوگیری نماید.

 

تقویت عضلات کف لگن و درمان عدم کنترل ادرار

کف لگن مجموعه ای از احشا همانند مثانه، رکتوم، ارگان های جنسی است که در لگن واقع می باشند و توسط شماری از عضلات که دیواره های این آن را تشکیل می دهند مورد حمایت هستند. مجموعه کف لگن در مراحل مختلف زندگی در معرض آسیب های مختلفی است. به طور مثال با افزایش سن یا در خانم ها در پی زایمان های متعدد ایجاد ضعف در عضلات کف لگن می تواند سبب بروز بی اختیاری ادرار استرسی و نیز افتادگی (پرولاپس) عناصر موجود در کف لگن همانند مثانه، رحم یا روده گردد. یکی از درمان های موثر و بدون عارضه در عدم کنترل ادرار، درمان فیزیوتراپی و بیوفیدبک تراپی با استفاده از تحریک های الکتریکی، رفتار درمانی، درمان های دستی و ورزش های اختصاصی برای تقویت عضلات کف لگن است.

دستگاه فیزیوتراپی لگن

پس از ارزیابی اولیه بیمار، فیزیوتراپیست برنامه درمانی بیمار برای بهبود درد لگن را در نظر می گیرد. استفاده از روش ها و دستگاه های فیزیوتراپی برای کاهش درد، التهاب و ناراحتی بیمار توسط فیزیوتراپیست انجام می شود. این روش های درمانی شامل استفاده از سرما، گرما و یا استفاده از تحریکات الکتریکی می باشند. باید بدانید که این درمان های غیر فعال (دستگاه فیزیوتراپی) هرچند که حس خوبی رای بیمار دارند، اما ثابت شده است که درمان های فعال همانند ورزش درمانی بهترین درمان برای درد لگن هستند.

حرکات و ورزشهای فیزیوتراپی لگن

ورزش هایی برای بهبود قدرت و تحرک مفصل لگن توسط فیزیوتراپیست برای بیمار تجویز می شوند. لازم است که بیمار ورزش ها را در منزل نیز به عنوان بخش از برنامه درمانی منزل هر روز انجام دهد. اینکه بیمار برای درمان اش فعال باشد و همکاری مناسبی با تیم درمانی اش داشته باشد در کسب نتیجه مطلوب بسیار اهمیت دارد. همچنین لازم است که بیمار در هر جلسه از فیزیووتراپی در مورد ورزش ها یا سایر مسایل اگر مشکلی دارد از فیزیوتراپیست خود سوال کند.
ورزش هایی برای بهبود قدرت و تحرک لگن شما هستند، برای سالم نگه داشتن مفصل شما بسیار اهمیت دارند. در جلسات اول فیزیوتراپی انجام ورزش های ساده ای که روزی یک بار انجام می شوند روش مناسبی برای حفظ عملکرد مناسب لگن است. هنگامیکه درد لگن بیمار بهتر شد، ورزش های پیشرفته تقویت لگن روش دیگری برای به حداکثر رساندن عملکرد لگن است.
انجام روش های منوال تراپی مفصل لگن توسط فیزیوتراپیست همانند موبیلیزیشن مفصل نیز به بهبود کوتاه یا بلند مدت درد لگن کمک می کند. بهبود درد با این روش ها همراه با بهبود تحرک مفصل هیپ می شود.

فیزیوتراپی برای درمان درد لگن

بیماران مبتلا به درد لگن از فیزیوتراپی به منظور کنترل علایم شان و بهبود حرکات شان سود می برند. هدف فیزیوتراپی این افراد کاهش یا حذف درد، افزایش دامنه حرکتی و قدرت مفصل لگن و بازگرداندن حرکات طبیعی مفصل می باشد. درد لگن ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود. اغلب بیماران به دلایل غیر مشخصی دچار درد لگن می شوند. برخی از مواقع فعالیت های تفریحی یا ورزش فشارهای تکراری برروی لگن اعمال می کنند که سبب درد لگن می گردد. از آنجا که لگن عمده ترین مفصل تحمل کننده وزن است، آرتروز لگن یک مشکل شایع می باشد. لگن در انجام فعالیت های کاربردی روزمره همانند راه رفتن، دویدن ، برخاستن از حالت نشسته، و بالارفتن از پله نقش مهمی دارد. درد لگن سبب محدود شدن این فعالیت ها می شود.

فیزیوتراپی لگن در منزل

در مواردی که بیمار دوران نقاهت پس از جراحی لگن را سپری می کند یا به علت درد شدید قادر به حرکت و آمدن به کیلنیک برای درمان نیست، فیزیوتراپی در منزل برای او انجام می شود. در جلسه اول پس از مراجعه فیزیوتراپیست به منزل، بیمار مورد ارزیابی دقیق و جامع قرار می گیرد. هدف از ارزیابی تشخیص و درمان دقیق بیمار است. در این جلسه فیزیوتراپیست برای جمع آوری اطلاعات در مورد تاریخچه مشکل، عوامل تشدید کننده و تسکین دهند مشکل و تاریخچه درمان های پزشکی انجام شده با بیمار پرسش و پاسخ انجام می دهد. با توجه به اطلاعات حاصل از تاریخچه، معاینه دقیق بیمار انجام می شود. معاینه شامل قسمت هایی از جمله موارد زیر است:
بررسی نحوه راه رفتن بیمار
لمس
اندازه گیری دامنه حرکتی
تست های حرکتی عملکردی
تست های اختصاصی
پس از انجام این ارزیابی ها فیزیوتراپیست برنامه درمان در منزل بیمار را با توجه به امکانات موجود در منزل برای او طرح ریزی می کند. هدف از انجام فیزیوتراپی کاهش یا حذف درد، افزایش دامنه حرکتی و قدرت مفصل لگن و بازگرداندن حرکات طبیعی مفصل می باشد. فیزیوتراپیست برای رسیدن به این اهداف از روش ها، ابزارها و دستگاه های فیزیوتراپی استفاده می کند. به علاوه انجام روش های منوال تراپی (درمان دستی) و ورزش درمانی نقش عمده ای در بهبود بیمار مبتلا به درد لگن دارد.

درمان سنتی درد لگن

به زودی...

فیزیوتراپی پس از شکستگی لگن

به زودی...

فیلم آموزش فیزیوتراپی لگن

به زودی...

عضلات کف لگن و تمرینات کگل

به زودی...

"فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن در کیلنیک فیزیوتراپی دکتر راستگو به صورت تخصصی و با بهره مندی از بهترین تجهیزات انجام می شود"
"برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد، نیاز به تحمل مشکلات ناشی از بی اختیاری و یبوست نیست. همین امروز تصمیم بگیرید تا با کمک هم مشکل شما را رفع کنیم"

خواندن 1763 دفعه

نظر دادن

دریافت نوبت فیزیوتراپی

دریافت نوبت اینترنتی

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دکتر راستگو

قیطریه، انتهای بلوار اندرزگو، خیابان برادران سلیمانی غربی، پلاک 122، ساختمان پزشکان حکیم، طبقه 2 واحد 10

02122398250

ساعات کاری کلینیک

 • شنبه : 7:00 - 18:00
 • یکشنبه: 7:00 - 18:00
 • دوشنبه : 7:00 - 18:00
 • سه شنبه: 7:00 - 18:00
 • چهارشنبه: 7:00 - 18:00
 • پنج شنبه: 7:00 - 16:00