تکار تراپی چیست؟ فواید، روشها و عملکرد دستگاه تکار
تکار تراپی چیست؟ فواید، روشها و عملکرد دستگاه تکار
کلینیک فیزیوتراپی دکتر مریم راستگو

تکار تراپی چیست؟ فواید، روشها و عملکرد دستگاه تکار

نوشته شده توسط
شنبه, 22 دی 1397 ساعت 12:02
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

تکار چیست؟

تکار چیست؟
تکار چیست؟

تکارتراپی با رادیوفرکانس هدفمند وسیله ای برای استفاده در حیطه های مختلف درمانی می‌باشد که طیف وسیعی از آسیب‌های مزمن و حاد ورزشی و اختلالات دستگاه اسکلتی عضلانی با آن قابل درمان است. چنانچه پروتکل درمانی شما شامل ماساژ، تکنیک‌های حرکات پسیو (حرکتی که توسط شخص دیگر بدون دخالت بیمار انجام بگیرد) و فعال‌ سازی عضلانی و دیگر تکنیک‌ها باشد، تکار یا رادیو فرکانس هدفمند درمان مناسبی برای شما خواهد بود. استفاده از تکار به طور قابل توجهی‌ نتایج درمانی را ارتقا می بخشد، طول دورهٔ نقاهت را کاهش می دهد و شما را هرچه سریع تر برای بازگشت به زندگی عادی تان آماده می‌کند. این روش درمانی گرما را به طور لذت بخشی در کل بدن پخش می‌کند. همچنین دارای اثرات دیگری مانند شل سازی عضله و کاهش درد در کنار بسیاری از اثرات درمانی دیگر است.
دستگاه تکار معمولا دارای دو ابلیکاتور مجزا برای درمان به روش تکار خازنی و تکار مقاومتی است. این دو روش تکار مکانیسم اثر متفاوتی دارند و در اکثر مشکلات مکمل یکدیگر برای ایجاد اثرات مفید درمانی هستند. به نحوی که درمانگر در طی یک جلسه درمانی تکار معمولا از هر دو روش خازنی و مقاومتی دستگاه استفاده می نماید. در نوع خازنی تکار انرژی دستگاه بیشتر در بافت های نرم سطحی بدن متمرکز می شود این در حالی است که نوع مقاومتی تکار نفوذ عمیق تری داشته و در محل اتصال بافت ها به استخوان تجمع انرژی را داریم.
دستگاه همچنین دارای یک صفحه فلزی مشطح است که باید در محلی در مقابل (تکار خازنی) یا موازی (تکار مقاومتی) با ابلیکاتور دستگاه واقع شود. در استفاده از تکار لازم است که از لوسیون مخصوص برای هدایت جریان به داخل بدن استفاده شود.

کاربردهای متداول تکار در فیزیوتراپی

درمان تریگر پوینت‌ها (نقاط ماشه ای) عضله

درمان تریگر پوینت توسط تکار
درمان تریگر پوینت توسط تکار

استفادهٔ بیش از حد و ناصحیح یا آسیب به عضلات یکی‌ از دلایل رایج درد مایوفاشیال (جلدی-‌عضلانی) می‌باشد. در زمان ارزیابی عضله، درمانگر جاهایی را که بیش از اندازه حساس به لمس هستند و سفت شده اند را شناسایی می‌کند. به این مناطق نقاط ماشه ای (تریگر پوینت) می‌گویند. یک نقطه ماشه ای یک باند سفت شده عضله اسکلتی است که در داخل گروه های عضلانی بزرگتر قرار دارد. نقاط ماشه ای می توانند به لمس حساس باشند. لمس کردن نقطه ماشه ای می تواند سبب درد انتشاری به نقاط دیگری از بدن شود.
استفاده از حالت خازنی تکار به ما کمک می‌کند تا جریان خون را در سطح پوست افزایش دهیم. در مرحلهٔ بعدی، حالت مقاومتی، انرژی رادیو فرکانس را بر روی تریگر پوینت‌ها متمرکز می‌کند. استفاده همزمان از تکارتراپی و ماساژ یا حرکات پسیو، نتایج بهتری را برای درمان تریگر پوینت‌ها به ارمغان می آورد.

کمر درد

تکارتراپی در درمان کمردرد
تکارتراپی در درمان کمردرد

کمر درد در درجهٔ اول، نتیجهٔ فشار بیش از حد بر روی عضلات اطراف مهره های ناحیهٔ کمری ستون فقرات و دیگر عضلات بزرگ همین ناحیه می‌باشد. تکارتراپی جریان خون را در سطح و عمق افزایش می دهد و حتی ترکیب آن با تکنیک‌های دستی‌ (حرکات پسیو و ماساژ) در رفع هرچه سریع تر درد و نتایج طولانی‌ درمان بیش از پیش به درمانگر کمک می‌کنند.

گردن درد

تکار در درمان درد گردن
تکار در درمان درد گردن

گردن درد عارضه ای است که ۴ از هر ۵ نفر، حداقل در دوره ای از زندگی‌ خود از آن رنج می برند. تکارتراپی با استفاده از فرآیند شل سازی عضلانی به هنگام افزایش جریان خون در ناحیهٔ گردن، در درمان گردن درد موثر است.

درد شانه

درمان درد شانه توسط تکار
درمان درد شانه توسط تکار

شانهٔ یخ زده (frozen shoulder) محدودیت حرکتی‌ در مفصل شانه است، که فعالیت‌های روزانهٔ ما مثل شانه کردن مو، خاموش یا روشن کردن چراغ، حمام کردن، لباس پوشیدن و غیره را تحت تاثیر قرار می دهد. از تکار پس از مرحلهٔ حاد این عارضه می‌توان استفاده کرد. در ابتدا، اثرات تکار غیر گرمایی تکار برای کاهش التهاب استفاده می شود. پس از آن، از اثرات گرمایی تکار بهره می بریم تا عضلات اطراف شانه را که پیش از این مهار یا سفت شده بودند را به ترتیب تسهیل و ریلکس کنیم. تکار همچنین با کاهش درد، بیمار را در بازگشت هر چه سریع تر به فعالیت‌های روزانهٔ خود یاری می بخشد.

التهاب تاندون (تندونیت)

بارگذاری بیش از اندازه بر روی بافت، به زوال آن می‌‌انجامد. در خصوص تاندون‌ها این فشار اضافه منجر به پارگی‌های کوچک در سطح تاندون‌ می شود، که البته در موارد جزیی خود بدن قادر به ترمیم آن است. در این حالت، بدن برای ترمیم بافت یک واکنش التهابی در همان موضع خواهد داشت. تکار با افزایش گردش خون و لنف در بدن، این واکنش را مدیریت می‌کند. در نتیجه روند ترمیم بافت تسریع تر و تسهیل می شود.

سندرم تونل کارپال

عمل جراحی برای آزاد سازی عصبی که در ساختار تونل مانند مچ دست تحت فشار رباط ها قرار گرفته، راه حل‌ متداولی برای درمان این سندرم است، اما تکارتراپی راه حلی‌ غیر تهاجمی (غیر جراحی) ارائه می دهد. انرژی رادیوفرکانس تکار به طور اختصاصی بر روی رباط ها متمرکز می شود. ترکیب تکار با تکنیک‌های موبیلیزاسیون باعث آزادسازی این انسداد و ریلکس شدن عضلات ناحیه می شود و به آزاد سازی عصب گیر افتاده در ناحیه مچ دست کمک می کند.

زانو درد

زانو درد متعاقب درد و خشکی سبب ایجاد محدودیت حرکتی‌ می شود، زیرا برای کاهش درد، زانو در وضعیت مخصوصی قرار می‌گیرد که باعث می شود حرکات طبیعی اش تحت تاثیر واقع شده و در نتیجه گروه‌های دیگری از عضلات بیش از اندازه تحت فشار باشند و دردناک شوند. تکارتراپی به دو صورت به ما کمک می‌کند؛ همراه با ماساژ و کشش باعث کاهش درد و اسپاسم می شود. در مواردی که جراحی زانو انجام شده است، از تکار برای بازیابی حرکات بعد از عمل هم می‌توان استفاده کرد.

اختلالات مچ پا

تکار در درمان مچ پا
تکار در درمان مچ پا

تورم در ناحیهٔ مچ پا به دلیل واکنش التهابی یا نارسایی سیستم لنفاتیک رخ می دهد. چنانچه این تورم در مرحلهٔ حاد درمان نشود، بافت ناحیه میتواند سخت شود و حالت مزمن پیدا کند. تکارتراپی با خواص غیر گرماییش میتواند تورم را محدود کند. تکارتراپی با بازیابی نفوذپذیری مویرگی و افزایش فعالیت سیستم لنفاتیک منجر به تخلیهٔ سریع تر و جذب مجدد تورم، و نهایتا بهبود بافت می شود.

ترمیم عضلات پشت ساق

ترمیم عضلات ساق پا توسط تکار
ترمیم عضلات ساق پا توسط تکار

با افزایش فعالیت فیزیکی‌، تولید لاکتیک اسید نیز افزایش می‌‌یابد. لاکتیک اسید کریستالیزه می شود، در بافت می ماند و دردی را برای چندین و چند روز در ناحیه ایجاد می‌کند. تکار این درد را بلافاصله از بین می برد. تکار را می‌توان به طور مستقیم بر روی عضله چه حین تمرین و چه پس از آن اعمال کرد.

تکار با رادیو فرکانس هدفمند چگونه درمان شما را ارتقا می دهد؟

بیشتر مدالیته های درمانی به درمانگر این اجازه را نمی دهند که همزمان از تکنیک‌های دستی‌ هم استفاده کند. اما تکار اینطور نیست. تکار به فیزیوتراپیست این قابلیت را می دهد تا در زمان استفاده از آن، تکنیک‌های دستی‌ خود را نیز اعمال کند تا نتایج بهتر و سریع تری را به دست آورد.
برای مثال:

الف. انجام تکار با ماساژ

انجام تکار همراه ماساژ
انجام تکار همراه ماساژ

ترکیب تکارتراپی با تکنیک‌های بافت نرم باعث تسریع گردش خون و مواد مغذی موجود در بافت مورد درمان شده و همچنین دریافت اکسیژن و ساختار دفاعی بافت را برای بهبود هرچه سریع تر ارتقا می دهد. استفادهٔ همزمان از ماساژ و تکار، اسپاسم‌هایی را که در اثر گاردینگ عضلانی به وجود آمده را هر چه سریع تر و آسان تر برطرف می‌کند.

ب. انجام تکار با تکنیک فعال سازی عضلانی

انجام تکار با فعال سازی عضله
انجام تکار با فعال سازی عضله

ترکیب تکارتراپی با انقباضات ایزومتریک و ایزوتونیک گرما را هرچه بهتر در بافت هدف متمرکز می‌کند. این گرما باعث تسهیل فیبرهای عضلانی میشود و کارایی آنها را هرچه بهتر ارتقا میدهد.

ج. انجام تکار با تکنیک حرکات پسیو

انجام تکار با کشش پسیو عضله
انجام تکار با کشش پسیو عضله

تکارتراپی باعث آزاد سازی نقاط ماشه ای و اسپاسم‌های عضلانی می شود که به دست آوردن دامنهٔ حرکتی‌ کامل مفصل را برای ما دشوار کرده اند. ترکیب تکارتراپی و کشش‌های پسیو بر روی بافت کوتاه شده، بلافاصله بافت را آزاد می‌کند و دامنه حرکتی‌ را افزایش می دهد.

تاثیرات تکارتراپی

الف. اثرات غیر گرمایی

این جریان متناوب گرمایی با حرکت در طول بافت حرکات یونی را تسریع می‌کند که خود باعث افزایش کارکرد سیستم لنفاتیک می شود و تاثیرات غیر گرمایی مانند: کاهش تورم و التهاب و دفع سموم بدن را دارد.

ب. اثرات گرمایی

این تاثیرات برگرفته از انبساط عروق موضع درمانی است، که باعث می شود جریان خون افزایش یافته و ریلکسیشن عضلانی، افزایش اکسیژن و مواد مغذی بافت، ترمیم را هرچه سریع تر به پیش ببرند.
به طور خلاصه تکارتراپی دارای اثرات زیر است:

 • اثرات ترمیمی
 • اثرات ضد درد
 • شل سازی عضله

مکانیسم عملکرد

شیوه عملکرد تکار تراپی
شیوه عملکرد تکار تراپی

تکارتراپی انرژی رادیوفرکانس را با استفاده از اپلیکاتور خازنی یا مقاومتی به بافت انتقال می دهد. حالت خازنی تکار برای درمان بافت‌های سطحی مثل پوست و عضلات سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت مقاومتی اما، ساختار‌های عمقی تر مثل عضلات عمقی، تاندون و استخوان‌ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بر اساس مقاومت طبیعی بدن نسبت به انرژی رادیوفرکانس، تکارتراپی یک ترمیم انتخابی بسیار لذت بخش خواهد بود که در کل بدن تاثیر گذار است. تکارتراپی تاثیرات اثبات شدهٔ علمی‌ بسیاری دارد.

تحقیقات علمی ‌

تحقیقات علمی در زمینه تکار تراپی
تحقیقات علمی در زمینه تکار تراپی

تحقیقات بسیاری در بررسی اثرات درمانی تکار صورت گرفته که اثرات درمانی زیر را برای تکار تایید می کنند:

 • کاهش سریع درد،
 • مدالیتهٔ انتخابی برای آسیب‌های مزمن و حاد ورزشی،
 • مدالیتهٔ ایمن و تاثیرگذار،
 • تاثیرات بلند مدت در بهبود درد حتی یک سال بعد از درمان،
 • افزایش دامنه حرکتی‌.

پرسش‌های متداول در زمینه تکار تراپی و کاربرد آن در فیزیوتراپی

سوالات متداول تکار تراپی
سوالات متداول تکار تراپی

آیا استفاده از تکار درد دارد؟
خیر، درمان با تکار به هیچ وجه دردناک نیست. بلکه بسیار هم لذت بخش است. هنگام استفاده از این مدالیته شما بلافاصله احساس گرمای لطیف و لذت بخشی را در منطقه درمانی دارید که یک تجربه بسیار ناب خواهد بود.

خطرات استفاده از تکار چیست؟
تکار از امواج الکتریکی‌ بهره می برد، اما به هیچ وجه خطرناک نیست. این مدالیته، گرمای لطیفی را در طول بافت بدون هیچ گونه آسیبی پخش می‌کند.

آیا تکار درمان قطعی‌ و نها‌یی است؟
باید در نظر داشت که درمان هر شخص بسته به شرایط و بیماری اش متفاوت است. اثرات آنی و طولانی مدت تکار در بهبود بیماری ها توسط محققین مختلف بررسی‌ و از نظر علمی‌ کاملا کارآمد ارزیابی شده است. تکار در مواردی که پیشتر توضیح داده شد، اثرات فوق العاده ای دارد اما باید توجه داشت که نتایج درمان به شرایط بیمار و پیگیری درمان توسط او بستگی دارد.

چه افرادی می توانند از تکار بهره ببرند؟
بیشتر تحقیقات بر روی استفاده از تکار در اشخاص ورزشکار بوده اما اهمانطور که پیشتر در این مقاله توضیح داده شد از تکار در بسیاری از مشکلات عضلانی اسکلتی همانند کمردرد و گردن درد می توان استفاده کرد. برای مشاوره و انتخاب درمان مناسب می توانید با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

چنانچه پرسش‌های دیگری دارید لطفا از طریق همین سایت با ما مطرح کنید.

خواندن 173 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « توانبخشی ستون فقرات

نظر دادن

دریافت نوبت فیزیوتراپی

دریافت نوبت اینترنتی

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دکتر راستگو

قیطریه، انتهای بلوار اندرزگو، خیابان برادران سلیمانی غربی، پلاک 122، ساختمان پزشکان حکیم، طبقه 2 واحد 10

02122398250

ساعات کاری کلینیک

 • شنبه : 7:00 - 18:00
 • یکشنبه: 7:00 - 18:00
 • دوشنبه : 7:00 - 18:00
 • سه شنبه: 7:00 - 18:00
 • چهارشنبه: 7:00 - 18:00
 • پنج شنبه: 7:00 - 16:00